Skoči na vsebino

Debata: Ali me je sram, da živim v Sloveniji?

* * * - - 4 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
11272 odgovorov v temi
Maticb
Maticb
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 402

Sploh nisem bral vsega,ker je itak bv..vsa čast @Popo30,da se ti da z njim ubadat..saj ravno to je bil namen mojega posta,da bv s takimi debatirati..in keri mislijo,da je dandanes avto luksuz pardon nimate prav..avto je dandanes nuja.

Vredu, pustimo vse kaj sem napisal. Kaj predlagaš da naredimo oziroma kako naj bi izgledala urdeitev, ki bi bila po tvojih standardih idealna?

Silence is sometimes the best answer.

Prikaži več možnosti

Tarik
Tarik

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 238
  • Avtomobil: E61 525D

Nažalost mi sami ne moremo narediti prav dosti..in kot sami mislim ljudje..proti sistemu pač ne moreš..že regijsko je zaj***.. npr evo vojak..ima dobrih 700€ plače v pomurju ali v notranjski..stem,da v LJ nepremičnine naprimer 3-4x dražje napram Ms..da pa noben ni kreditno sposoben že zaradi pogodbe za določen čas in nizke plače je pa itak bv povdarjat ker ti je to upam jasno..sicer vsako stvar narekuje trg pač ponudba/povpraševanje ampak,da si delaven človek ne more privoščit niti osnovnega življenskega standarda..pa kje smo..pa nima veze ali je frizer,vojak,prodajalec,medicinska sestra..itd..

Prikaži več možnosti
    • sash in Milan P uporabnikom je všeč to sporočilo

Popo30
Popo30
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 345
  • Avtomobil: Bmw F10 + E83

Sploh te ne napadam, naredil sem en kratek povzetek tvojega pisanja. Zdaj, ce ti to smatras kot napad nase, tudi prav. Ampak enostavno mi nekatete stvari v tvojih postih ne gredo skupaj.

Pravis da so si sami krivi?? Torej sta si tvoja starsa sama kriva, da sta izgubila sluzbo v casu krize?? Sta sama kriva, ker nista takoj mogla svojega znanja in izkusenj prodat drugi firmi, ki bi njuno znanje in delo placevalo enako kot firma prej?? Po tvoje ja. Tudi prav...

Ce se navezem, na vprasanje ali me je sram, da zivim s Sloveniji? Do neke mere ja, kljub temu, da mi ne manjka nic. Ni pa vseeno, ko gledam nekatere otroke in njihove starse, ki se prebijajo iz meseca v mesec. Ni mi vseeno za prijatelje, ki cel mesec delajo pa jim na koncu meseca ne ostane popolnoma nic, da bi lahko dali na stran za dopust ali otrokovo prihodnost. Pa so hodili v solo, se izobrazevali in se trudijo se danes, kljub temu, da bi lahko prejemali socialno pomoc, posledicno nebi placevali ne vrtca in ne sole, prejemali bi visji OD. Sram me, ker zivimo v drzavi, ki to dopusca in podpira ne delo. Ker dopusca premajhne razlike med minimalno placo in socialno pomocjo. Ker placilo za delo ne narasca premo sorazmerno z zivljenjskimi stroski. Dvignejo minimalno placo za nekaj 10€, po drugi strani pa zmanjsajo OD in zvisajo stroske za solo in vrtec.

V nasem druzinskem podjetju je zaposlenih 18 ljudi, vsak izmed njih je bil na zacetku delezen kvalitetnega izobrazevanja, ker pac zelimo, da se dela po nekem nacrtu, ki smo si ga kot podjetje zastavili. Vsak izmed njih dobi vsak mesec za redne ure na racun med 1200 in 1400€, to je placilo s potniki stroski in malico. Odvisno od kraja bivanja. Tukaj so se nagrade za uspesnost na dnevnem nivoju. Vsako leto v mesecu maju dobiio regres in v mesecu decembru bozicnico v obliki vrednostnih bonov. Izbirajo lahko med 5 razlicnimi trgovinami. Boni so v vrednosti 400€. Bistvo uspesnega podjetja je, da so delavci zadovoljni in da prihajajo v sluzbo z veseljem. Me zanima kaksen je odstotek zaposlenih v Sloveniji, ki hodijo v slubo z veseljem in se ne pritozujejo nad placo, nad delovnimi pogoji, nad pritiski nadrejenih itd. Vedno vec je mobinga vseh vrst nad zaposlenimi. Pa to govorimo o ljudeh, ki so se izpostavili in si upajo o tem govorit. Koliko je taksnih, ki so tiho in trpijo, ker vejo, da si ne smejo privoscit izgube sluzbe, ker imajo doma otroke. Zalostno ja ampak se dogaja.

In potem se najde en malinovec, ki vse to zanika in pravi, da so si zaposleni sami krivi. To lahko rece samo en seronja, ki nima pojma kaj je zivljenje. Vedno so vzponi in padci, vsakemu se enkrat zgodi, da nekaj ne gre, kot si je zamislil. Ni nujno, da po njegovi krivdi, zato @Maticb ne sodi ljudi v naprej. Vsaka zgodba oz situacija ima dve plati. Sem ti ze na zacetku tega posta napisal, da vprasaj svoja starsa, ce sta si sama kriva, da sta izgubila sluzbo.

@Tarik ni mu jasno :)

Urejal Popo30, 27.07.2019, 20:31.

Prikaži več možnosti
    • Nixxon, Milan P, Cdriver in 4 ostalim je všeč

Tarik
Tarik

BMWslo.comoholik

• Uporabnik

Točno tak @Popo.. važno ,da imaš zadovoljne zaposlene..s tem je tudi produktivnost boljša in neko zdravo okolje...Nimam nič proti,če je nekdo zadovoljen s 700€ plače...če mu je to zadosti naj..ampak realno gledano ni...Ko pa moraš nekaj ustvarit pa sami vemo kje se začne meja s finanče plati,da si sploh sposoben ''štrik'' okoli vrata nabavit za 30 let..

Večina delodajalcev bi itak rada,da zaposleni še njim plačujejo,da pridejo delat..ampak na žalost sistem to dopušča...In ta mizerija od minimalne plače je pa vseeno neka varovalka,ker grem stavit,da bi ljudje še hodili za golaž pa polento delat samo da imajo službe..glede socialne pa upam,da se strinjamo,da je tudi premala...tudi razlika med socialno in minimalno plačo je mala..in nekdo je mogoče res na socialni ravno zaradi tega,da ni na koncu meseca v minusu kot pa dela za bogih 700e..

Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

Maticb
Maticb
  • Uporabnik

In potem se najde en malinovec, ki vse to zanika in pravi, da so si zaposleni sami krivi. To lahko rece samo en seronja, ki nima pojma kaj je zivljenje. Vedno so vzponi in padci, vsakemu se enkrat zgodi, da nekaj ne gre, kot si je zamislil. Ni nujno, da po njegovi krivdi, zato @Maticb ne sodi ljudi v naprej. Vsaka zgodba oz situacija ima dve plati. Sem ti ze na zacetku tega posta napisal, da vprasaj svoja starsa, ce sta si sama kriva, da sta izgubila sluzbo.

Ne, nista onadva direktno kriva, da sta takrat izgubila prihodke, sta pa bila kasneje odgovorna za rešitev situacije, ki je pač nastala, in očitno, ker še vedno imamo hišo sta jo rešila.

Absurden primer:

Ženska, ki je bila posiljena, absolutno ni kriva za to da je bil posiljena, je pa sama odgovorna zato ali bo celo življenje jokala okoli tega, ali se bo odločila da je to preveč, ali bo počasi in s težkim delo na svoji psihi to prebrodila in čez nekaj let se počutila boljše. Seveda, lahko ji drugi pomagajo in spodbujajo, ampak na koncu se bo morala sama "odločit" in to dat v preteklost in se premaknit naprej.

In tako kot ti nisi kriv ali odgovoren za svoje kolege, čeprav ti je težko to gledati, pač rešuješ na svoj način za teh 18 ljudi. Torej če bi bilo samo, po hitrih izračunih okoli 100,000 ljudi v sloveniji, kot si ti, ki bi zaposlovali vse ostale, bi situacijo rešili, pa ni treba nobenega politika poslušat.

In ko smo že pri temu, jaz bi svojim zaposlenim, če jih bom kdaj imel nudil isto. Ampak bom od njih pričakoval da izkažejo znanje in rezultate temu primerne, ne pa na nivoju minimalnega odpora, ker temu primerna je tudi minimalna plača. Zato pa čistilka dobi 700€, direktor banke pa malo več.

V politiko bi morali iti inženirji, ki namesto da rešijo posledice problema z zakonom, rešijo dejanski problem. Ampak takšni se hitro zavejo da lahko več naredijo izven politke in socialnih programov, kot pa tam.

Urejal Maticb, 27.07.2019, 20:48.

Prikaži več možnosti

Tarik
Tarik

BMWslo.comoholik

• Uporabnik

Pa medicinska sestra za 800€, ko ni doktorja,da te aspirira,ko se dušiš ponoči???  Ala ti vera..

Prikaži več možnosti
    • Milan P je všeč

Cdriver
Cdriver

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 263
  • Avtomobil: Mesanec

Sama si je kriva baje. Vsi s slabo placo so si sami krivi, oni z dobro tudi, ker bi lahko imeli se boljso...to je njegova mantra, mi smo si pa tud sami krivi ker se ubadamo s tabo, ki ti par pojmov res ni jasnih.

Sploh bi pa tako retoriko pricakoval od nekoga hardcore biznismena ki bi za uspeh sel cez trupla, tudi od svoje druzine, ne pa od enga mulca ki je recimo temo v najboljsem primeru povprecen...
Prikaži več možnosti
    • Milan P in Rottie uporabnikom je všeč to sporočilo

Maticb
Maticb
  • Uporabnik

Pa medicinska sestra za 800€, ko ni doktorja,da te aspirira,ko se dušiš ponoči???  Ala ti vera..

Ne znam ti odgovoriti na to vprašanje, ker nisem v tej stroki in niti ne bom probal razlagati medicinskega sistema, ker dvomim da je moje razumevanje blizu resnice.

Sem pa drugače jaz osebno za ukinitev vseh socialnih prihodkov in subvencij ter uvajanje UTD-ja, ki ga dobi vsak, tudi direktor z 10k€ na mesec. Ampak UTD  ne 200€, ampak malo več. Toliko da je UTD + minimalna plača dovolj za "dostojno" življenje.

Urejal Maticb, 27.07.2019, 21:00.

Prikaži več možnosti

gerchy
gerchy

License for everything!

• Globalni moderator
  • Sporočil: 10 763
  • Avtomobil: z dost' dinamike!

Jao, ste trdi. Fant vam govori, da ima vsakdo enake možnosti, kako bo sprejel situacijo.

Vsak se odloči po svoje in ene odločitve terjajo več truda, druge manj. Najlažje je pa jamrati. Ali pa čakati, da bo kdo drug ukrepal namesto tebe.

cana.png

Prikaži več možnosti
    • veloce, bmw330cd in žorž4x4 uporabnikom je všeč to sporočilo

chuckiBMW
chuckiBMW

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 053
  • Avtomobil: modra rja

Kot majhen popravek/sidenote, v nepremičninski kredit ti ne štejejo potnih stroškov in malice, vsaj meni niso.

Odvisno od lokacije in stanovanja pač, čuden stavek sem izbral but you get the point (lahko je več, lahko je manj)

Garsonjera? Vidim da si iz maribora, ampak vseeno, malo pretiravaš, cene so okoli 1000€ na kvadratni meter, torej so garsonjere 30-40 tisoč, kar ne vem koliko pride na mesec, ampak ja, nekako tam kakor si napisal, čeprav jaz imam dvosobn, kupljeno jurja pod vrednostjo cenilca, ampak pustimo to, ker nima veze, samo hotel sem povedat da se vse da, ker je nekdo napisal da kredita ne moreš dobit, in to ko je euribor v minusu...

V glavnem, nočem se fokusirat na sebe. Razumem da imam več kot ostali (in tudi glede na finančno znanje staršev), ampak če sem lahko jaz, zakaj pa ostaline morejo? Poznam veliko parov, starši od mojih kolegov, sošolcev, ki so zgradili hiše na 2 minimmalcih ali malo večjih plačah.

Moja starša sta oba izgubila službo v času krize, oče je še zdaj nima, pa smo se pač temu prilagodili, nazadnje smo imeli nov avto kot družina leta 2001, pa še ta je bil na firmo. Hišo sta gradila 10 let, ker hitreje pač ni šlo. Nikoli nisem imel žepnine, pa mi nikoli ni ničesar manjkalo. Še danes, ko imam prihodkov dosti da si privoščim več (stanovanje bi lahko vzel na 10 let, pa sem na 20, ker nikoli ne veš kaj se lahko zgodi), tudi avto vozim E46-ko, odplačano z študentskim delom čeprav me vsak dan mika da se vsedem v avto in odpelejm po tisto božansko E92 335 z bež notranjostjo, ki je ravno prišla na avto.net, in jo vzamem delno na financiranje. Pa pač tega naredim. Ker so v življenju druge stvari bolj pomembne, in mora človek razmišljat malo dlje kot pa 1 mesec naprej.

Ne, ampak če dela nekdo za trakom , in dobi zato minimalca, nima kaj jamrat da hoče več, če se lahko njegovo delovno mesto nadomesti z vsakim klošarjem iz ceste, in se ga v 1 tednu uvede v sistem da zna vse kar je treba.

Če je tvoje delo vrednoteno za minimalca, je tvoja odgovornost, da se izučiš in vložiš trud v to, da bo tvoje delo vredno več in ga lahko prodaš za več.

Nismo pa ostali odgovorni za to, da kar naenkrat to tvoje delo vrednotimo za več.

*(spet pišem "tvoje", ampak ne ciljam na tebe osedno)

Kako nima sluzbe, ce kot pravis lahko vsak klosar dela za minimalca?

Prikaži več možnosti
    • Milan P je všeč

Tarik
Tarik

BMWslo.comoholik

• Uporabnik

Pa saj to sem napisal že v začetku ,da je bv debata z nekom,ki ima v glavi ''da imamo vsi enake možnosti'' ni res..nimamo jih..ne more biti vsak direktor in ne more biti vsak električar..

Prikaži več možnosti
    • Milan P in Cdriver uporabnikom je všeč to sporočilo

Maticb
Maticb
  • Uporabnik

Kako nima sluzbe, ce kot pravis lahko vsak klosar dela za minimalca?

Ker noče delat za minimalca. In to sam ve.

Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik
  • Sporočil: 70 465
  • Avtomobil: E39 540i & E24 635CSI

Če si zdrav ni nobenih ovir da nebi mogel bit uspešen v življenju, problem je če si bolan. Ni pa pogoj da si zadovoljen da veliko zaslužiš, važno je razmerje med tem koliko zaslužiš in koliko porabiš. Nekomu niti 10.000 eur mesečno ni dovolj in je nesrečen, drug je pa zadovoljen in se ima za uspešnega že s 1300 eur neto, kot je napisal Maticb. Če živiš v skromnem okolju, je to dejansko dovolj. Vse je v glavi, oziroma v psihi.

The Best Never Rest
Prikaži več možnosti

gerchy
gerchy

License for everything!

• Globalni moderator
  • Sporočil: 10 763
  • Avtomobil: z dost' dinamike!

Uh. Celo strinjam se z Jerryjem. Najbrž so krive sangrie. :-D
Pomembno je tudi, koliko časa in volje si pripravljen žrtvovati za to, da nekaj spremeniš/dosežeš.

cana.png

Prikaži več možnosti

Popo30
Popo30
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 345
  • Avtomobil: Bmw F10 + E83

Ker noče delat za minimalca. In to sam ve.

Zakaj pa bi moral delat za minimalca, ce lahko dobi socialko?? Kaj ne zna svojega znanja in izkusenj prodat bolje, kot samo za minimalno placo? Ocinto ne, je boljse doma lezat, prejemat socialko in jamrat, da za minimalca pa ze nebom delal.

Si je sam kriv, ker ne dobi boljse placane sluzbe?? Ali je kriv tisti, ki mu ne zeli dati vec od minimalca? Koga bi ti okrivil v tem primeru?

Glej decko, verjamem, da te v zivljenju caka se veliko vzponov in padcev. Zivimo v svetu, kjer se v trenutku lahko vse spremeni na boljse ali slabse. Zna se zgodit, da bos tudi ti enkrat potreboval enega od socialnih transferjev, katere bi zdaj najraje kar ukinil, pa se takrat spomni na nebuloze, ki si jih pisal.

Urejal Popo30, 27.07.2019, 23:07.

Prikaži več možnosti
    • Iztok Z. in Milan P uporabnikom je všeč to sporočilo

Maticb
Maticb
  • Uporabnik

Zakaj pa bi moral delat za minimalca, ce lahko dobi socialko?? Kaj ne zna svojega znanja in izkusenj prodat bolje, kot samo za minimalno placo? Ocinto ne, je boljse doma lezat, prejemat socialko in jamrat, da za minimalca pa ze nebom delal.

Si je sam kriv, ker ne dobi boljse placane sluzbe?? Ali je kriv tisti, ki mu ne zeli dati vec od minimalca? Koga bi ti okrivil v tem primeru?

Glej decko, verjamem, da te v zivljenju caka se veliko vzponov in padcev. Zivimo v svetu, kjer se v trenutku lahko vse spremeni na boljse ali slabse. Zna se zgodit, da bos tudi ti enkrat potreboval enega od socialnih transferjev, katere bi zdaj najraje kar ukinil, pa se takrat spomni na nebuloze, ki si jih pisal.

Poglej, jaz se ne strinjam s tem kar dela oče trenutno (iz tega vidika), kot se tudi ne večina ostalih iz družine, sploh ne vem kaj ima to veze z mojim mnenjem glede tega? Ne vidim povezave in ne vem zakaj bi moral jaz zagovarjat svoje družinske člane ali se strinjat z njimi. Ne bom ga komentiral ali zagovarjal, ker je to njegova stvar. Če bi bilo po moje bi ga poslal delat za minimalca.

Urejal Maticb, 28.07.2019, 10:02.

Prikaži več možnosti

Natuzzi
Natuzzi

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 172

Načeloma se strinjam z obema stranema, moraš pa, Maticb, upoštevati še to, da ljudje nismo vsi enaki (po sposobnostih, recimo inteligenci).

Tako, na primer, nekdo, ki nima sreče posedovanja visoke inteligence pač nikoli ne bo mogel biti zdravnik, akademik, programer ipd. Imel pa bo tudi omejeno možnost napredovanja in samorazvoja. Ti si inteligenten in ti je slednje samo po sebi jasno, ne smeš pa pozabiti, da pri večini ni tako.

Prikaži več možnosti

žorž4x4
žorž4x4

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 970
  • Avtomobil: bmw m3

na minimalni plači so lujdje zaradi lenobe ali če je kaj narobe z njimi, vsak lahko zasluži 1000€ na mesec, pri nas najebaj tisti ki se trudijo 2x-10x bolj kot teji z minimalci, imajo pa samo 10-30% več

In ja kot pravi maticb, v kolikor delaš za minimalca, ni nobene logike da bi si moral kupit svojo nepremičnino in hodil na morje in dopuste, enostavno če si tko len da delaš tako delo da ti ni treba uporabljat niti možganov, in če te bi šef prašal, če bi delal še dve uri na dan, se tebi zdi to nesprejemljivo, potem pač bodi klošar in počivaj celo življenje

Kako naj preživi družina z dvemi minimalci in z dvemi otroki? Hmm, delat čim manj, in potem met dva otroka? to pač ne gre skupaj,

Prikaži več možnosti
    • alexvuk je všeč

Maticb
Maticb
  • Uporabnik

Načeloma se strinjam z obema stranema, moraš pa, Maticb, upoštevati še to, da ljudje nismo vsi enaki (po sposobnostih, recimo inteligenci).

Tako, na primer, nekdo, ki nima sreče posedovanja visoke inteligence pač nikoli ne bo mogel biti zdravnik, akademik, programer ipd. Imel pa bo tudi omejeno možnost napredovanja in samorazvoja. Ti si inteligenten in ti je slednje samo po sebi jasno, ne smeš pa pozabiti, da pri večini ni tako.

Razen dejanskih "bolezni" oz. "genskih mutacij" ali kakorkoli se temu reče (po domače povedano prizadeti ljudje) vsi ostali lahko naredijo kar hočejo. Tudi avtizem npr. je samo drug način razmišljanja, za katerega morajo posrkbeti v izobraževanju. Tudi jaz sem dislektik in ko podpišem pogodbo z stranko me je sram moje pisave in se mi trese roka, kot da ponarejam podpis, pa sem to že velikokrat naredil.

Samo pri teh ljudeh je pa stvar drugačna, oni rabijo dejansko oskrbo in stik z ljudmi, ne pa denarja. Tu v mariboru hodi en brezdomeckonstantno okoli, pa sem že parkrat razmišljal kako mu naj pomagam. Mislim da je malo nagnjen v to smer. Čez cesto hodi tako da sploh ne pogleda, ker mu je vseeno. On je verjetno že obupal nad svojim življenjem. Kaj mu naj dam 5€ da si gre v hofer jogurt kupit? Sem ga srečal enkrat, nekje je dobil cca. 1€, in si je šel kupit jogurt, bil je pred mano v vrsti na blagajni z 3 ali 4 jogurti pa še neko zadevico. Vrgel je blagajničarki tisti denar in brez besed šel, niti drobiža nazaj ni vzel, pa nima človek NIČ. Kaj naj taki osebi denar pomaga?

Enkrat je zjutraj pred hoferjem, zraven koša za smeti sedel en in se jokal in jamral da je vse izgubil. Ena mlada punca mu je kupila vodo in sendvič. Popoldne sem šel nazja mimo, ta voda in sendvič sta bila na tleh, 1 meter stran od koša za smeti. To mi pa pritisk dvigne in bi ga najraje usekal če bi ga videl.

Do zdaj sem enkrat videl enega drugega brezdomca, da se je pogovarjal z njim, to je tudi edinokrat, da sem ga videl da se sploh pogovarja z drugo osebo (ker tudi nenormalno smrdi na par metrov). Pa je takrat zgledal najbolj "srečen". Jaz mu pač ne bom dal €, ker se mi ne zdi da mu bo pomagalo. Če bom kdaj imel viška denarja, bi pa rad vložil v nekaj, kar bi ga dejansko rehabilitiralo, ne pa samo metalo denar, to ni rešitev.

In to je moj point. On se je ODLOČIL da bo brezdomec. Ne vem zakaj je postal brezdomec, verjetno ni sam kriv da je. Je pa kriv za reševanje posledic TISTEGA, kar se mu je zgodilo takrat, da je vse izgubil. Mogoče ne misli tako ampak podzavestno, je že na nuli (par let, kar sem jaz tam živel) in ne vidi izhoda. To ga omejuje. Če bi se on začel družiti vsak dan z delavci in normalno obnašati dam roko v ogenj da bi se postavil na noge zelo hitro. To je vse mindset. Isto velja za mene, ko hočem iz XY dohodka priti na XY + 1000€. Človek dobi to kar misli da si zasluži.

Samo tukaj, kot v večini primerov je bolj pomemben čas ljudi, kot pa denar.

Urejal Maticb, 28.07.2019, 10:47.

Prikaži več možnosti

Natuzzi
Natuzzi

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 172

Pol imamo vsi enak inteligenčni kvocient praviš?

Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.