Skoči na vsebino

Debata: Ali me je sram, da živim v Sloveniji?

* * * - - 4 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
11142 odgovorov v temi
Popo30
Popo30
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 345
  • Avtomobil: Bmw F10 + E83

Zakaj pa bi v avstriji morali znati slovensko?? Nebos verjel, koliko ljudi se iz Celja in Velenja vozi na delo v Magno. Parking pred mejnim prehodom je poln, ker se tam dobivajo in se dalje peljejo po 4 z enim avtom. Poznam kar nekaj avto licarjev, ki delajo v Grazu in okolici. Potem pekarna Sorger b Grazu zaposluje kar nekaj slovencev, srbov, bosancev, turkov, itd pa imajo vsi place okrog 2000€ neto. Se pa dela v treh izmenah po 7 ur na izmeno. Potem letalisce v Grazu, kar nekaj slovencev, ki cistijo letala in ostale prostore letalisca. Placa 1500€ pa gor. Potem DHL v Kalsdorfu, spet slovenci, iz celja, velenja, bistrice, poljcan itd. Pa se bi lahko nasteval. In ja to so vecinoma dnevni migranti. Vsi tisti, ki imajo od doma do delovnega mesta manj kot 60km imajo po navadi prednost pri zaposlitvi, ker jim ne rabijo placat potnih stroskov. Tisti, ki se vozijo dlje dobijo povrnjene tudi potne stroske.
Ni malo druzin, ki so se iz drugih krajev po Sloveniji preselili na stajerski konec, ker hodijo na delo v Avstrijo. Zivim namrec v Sentilju, ki se v zadnjih letih full razvija. V soli in vrtcu je polno novih otrok starsev priseljencev iz drugih krajev. Za marsikoga je Avstrija priloznost za nov zacetek. Dosti se jih celo odloca, da se preselijo cez mejo. Med Spielfeldom in Lipnico je ene par naselij, kjer zivijo samo slovenske druzine. Dosti manj pizdarij je z birokracijo kaj se gradnje tice, zanimivo da so tud gradbene parcele cenejse kot v Sentilju in okolici..
Prikaži več možnosti

Maticb
Maticb
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 353

Hotel sem implicirat da se ne znajo naučit niti slovensko, kaj šele nemško :D

Silence is sometimes the best answer.

Prikaži več možnosti

Tarik
Tarik

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 213
  • Avtomobil: E61 525D

Pa ker je ravno pomurje včeraj melo 100 let priključitve omenim še to kot je omenil Popo za štajersko...isto tuga celega pomurja..da nebi bilo Avstrije poleg dečki dragi..bi danes bilo pomurje za ''sibirsko romunijo''..pomoje bi še kvadratna kolesa imeli na kolesih..žalostno ampak tak je..in logično bo ljudem iz notranjske ''vsi imamo iste šanse'' pa službo zamenjaš takoj..ne se hecat..zato pa kot sem že omenil..bv debatirat z nekom ki ima tako butasto razmišljanje.. sita vrana ne verjame lačni..

P.S. @Popo samo res..Šentilj pa je začel res res cveteti zdaj..sploh okoli Monda tisti breg..prav lepo videt :ok

Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

žorž4x4
žorž4x4

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 886
  • Avtomobil: bmw m3

@popo30 in @andrej77, vse lepo in prav, samo to je vedno tako. Mi hočemo v avstrijo, avstrijci hočejo v nemčijo, nemci hočejo v švico (in to ni anekdoten dokaz ampak je dejstvo)... Pač dejstvo je da je vedno nekaj več, imaš pa miljone nemcev, avstrijcev in švicarjev, ki živijo slabše od tebe (čeprav mogoče imajo več €)

Lahko greš delat v nemčijo in tako dobiti več €, lahko pa delaš nekaj svojega v sloveniji in tudi služiš več €... meni se zdi tole absurdno res, in ne vidim kako bi meni npr. bilo lažje znova začeti v Avstriji, kjer bi dobil vsaj cca. 1000€ več na mesec kot tu, bi bil pa v novem okolju, jeziku, brez stikov in vez in konec koncev dlje od staršev in sorodnikov, tudi to nekaj šteje.

Ravno se vrnil iz hrvaške, receptorka oz. delavka v hostlu dobi 2500 kun ali cca. 350€ plače, pa ima univerziteto končano.. To meni in tebi verjetno niti stroškov z hišo/stanovanjem + elektrika ipd.  ne pokrije. Torej ona bi že slovenskega minimalca ubijala.

Kak že pravijo vedno je trava bolj zelena pri sosedu.

ravno prejšni teden sem bil z eni hrvati, in smo se menili od teh stvari in pravijo da je plača pri njih recimo klepar delavec samo 8 ur na dan, zaposlen, 1000€, sem mu rekel da slovenci mislimo da je na hrvaškem plača 300€ in so se mi začeli kar smejat. Bogve kakšno študentko si ti naletel ki je bla na prvi piskusni dobi

Prikaži več možnosti

Maticb
Maticb
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 353

ravno prejšni teden sem bil z eni hrvati, in smo se menili od teh stvari in pravijo da je plača pri njih recimo klepar delavec samo 8 ur na dan, zaposlen, 1000€, sem mu rekel da slovenci mislimo da je na hrvaškem plača 300€ in so se mi začeli kar smejat. Bogve kakšno študentko si ti naletel ki je bla na prvi piskusni dobi

To je spet s kom se družiš/pogovarjaš. Ona je rekla da ni dobila druge službe, pa ima izobrazbo za učiteljico. Je pa to sever hrvaške, međimurje, ne pa obala.

Verjetno tudi v Zagrebu niso plače 300€.

Ampak isto sem jaz pisal za Slovenijo, tudi meni se zdi smešno/absurdno pogovarjat o minimalcih, ker se mi zdi da imajo vsi kar konkretno več od minimalca.

Silence is sometimes the best answer.

Prikaži več možnosti

žorž4x4
žorž4x4

BMWslo.comoholik

• Uporabnik

@Popo30 (pa še par ostalih),

Boš moral še marsikaj prebrati o življenju v tujini. Ta forum nudi veliko informacij na to temo, če boš malo pobrskal, boš našel marsikaj, kar ti bo razširilo obzorja. Ker zdaj, po prebranem sodeč, razpologaš s premalo informacijami. Pa še te so bolj ali manj napačne.

Na kratko pa: zakaj misliš, da je večina ljudi v razvitejšem svetu živi  v najemu? 

Za domačo nalogo preveri tudi, koliko bi te stali trije BMWji v Avstriji. Potem boš mel iztočnice za naprej.

Življenje ni piknik v nobeni državi. So razlike, seveda. Nekaj je bolje, nekaj slabše. Ni pa v tujini raj na zemlji, kakor marsikdo zmotno misli - samo zato, ker je plača višja, špecerija pa cenejša.

noben ne rabi raj na zemlji, rabi samo možnosti da si zbira poti ki mu ustrezajo. Tisti ki se seli da bo tam raj na zemji je pač lenuh, delovni ljudje iščejo nekaj drugega po tuini

To je spet s kom se družiš/pogovarjaš. Ona je rekla da ni dobila druge službe, pa ima izobrazbo za učiteljico. Je pa to sever hrvaške, međimurje, ne pa obala.

Verjetno tudi v Zagrebu niso plače 300€.

Ampak isto sem jaz pisal za Slovenijo, tudi meni se zdi smešno/absurdno pogovarjat o minimalcih, ker se mi zdi da imajo vsi kar konkretno več od minimalca.

jaz tudi govorim o primeru daleč daleč od obale

Urejal žorž4x4, 18.08.2019, 10:42.

Prikaži več možnosti

gerchy
gerchy

License for everything!

• Globalni moderator
  • Sporočil: 10 632
  • Avtomobil: z dost' dinamike!

Ma ne sej drzava ni kriva, kriva je mentaliteta nasega naroda in ljudi, ki drzavo vodijo. Veliki vecini je priori osebni interes, pa jim kar dobro uspeva.
@gerchy nevem kaj razumes pod “nedosegljivega”?? Nekdo, ki si ne more kupit novega bmw serije 7, se sigurno ne zgraza nad drzavo. 

Na hitro - ker res nimam volje ponavljati vsega. V živo lahko to hitro predebatiramo, pisanje pa je čisto preveč zamudno. 

Ravno ti si posredno krivil državo, ker si omenil, da če ne bi imel staršev, bi živel v malem stanovanju ali pa v hiši, zapufan do grla.

Torej očitno si mnenja, da bi tebi in tvojim prilateljem v Avstriji to enostavneje uspelo.

Po drugi strani, pa praviš, da sta lastna nepremičnina in star BMW luksuz. Torej, zakaj bi to bilo samoumevno za prebivalca katere koli države?

Slovenija definitivno potrebuje par kapitalnih sprememb, ker so določeni zakoni res nerodno napisani. Ni pa to tako kritično, da bi pa človek z istimi sposobnostmi v Avstriji živel toliko bolje, kakor skušaš prikazati. So prednosti in so slabosti. Vsak pač izbere, kar mu je bližje.

Tvoje mnenje temelji na podatkih življenja blizu meje. Tudi to smo že obdelali. Idealno je živeti tukaj, pa prejemati plačo od države z višjim standardom. Ampak to je, kot sem že včeraj omenil, specifičen in redek primer. Vsem ostalim se take migracije ne splačajo. Sem tudi računsko dokazal, da se ne. 

cana.png

Prikaži več možnosti
    • Dejan.P je všeč

Popo30
Popo30
  • Uporabnik

@Tarik ja Sentilj se je v zadnjih letih full razvil, zgradilo se je najmanj 100 novih his, pa se se gradi. Mi smo sicer malo pred Sentiljem, bolj na samem, ker tam so res hisa pri hisi. Vecina jih dela v Avstriji, kar nekaj je nogometasev ki igrajo za Maribor, dva ali trije rokometasi, itd.

Ce bi bilo pri nas res tako lahko, kot eni pisejo, da soliden delavec dobi dve sluzbi v enem dnevu, se nebi ljudje vsak dan vozili v Avstrijo na siht, kjer ima soliden delavec eno sluzbo dovolj, ker je ta dobro placana.

PS
@gerchy posplosujes zato nima smisla, da debatiram s tabo. Preberes to kar te zanima in izpostavis tisto, kar tebi odgovarja. Preberi vse pa bos dojel bistvo.

Urejal Popo30, 18.08.2019, 10:53.

Prikaži več možnosti
    • Tarik je všeč

gerchy
gerchy

License for everything!

• Globalni moderator

Boš moral kar ti prebrati še par stvari. Tvoje razmišljanje zajema preozek del prebivalstva. In nasploh - pozabljaš na veliko argumentov, ki niso nepomembni v tej enačbi. Ampak tudi prav, se pač ne strinjava, nič takšnega.

Informacije danes so temeljite in dostopne vsakomur (vsaka država vodi natančno statistiko vsega) , da si lahko ustvari svoje mnenje in se odloča po svoji volji.

cana.png

Prikaži več možnosti

Tarik
Tarik

BMWslo.comoholik

• Uporabnik

Gerchy..ni moja stvar kje delaš ampak imam občutek,da pišeš z polno ritjo..ne mi s statistikami..poglej raje realno sliko..in povprečna plača pri nas je koliko??? 1.5k? Ne me smejat..večina države na minimalcih....''Delavni ljudje so prišli do revščine s poštenim delom''...ne da pri nas ni delavcev oz. so lenuhi..zadosti je delanja po 200 ur pa vikendov za minimalca..sicer pa za delavci jokajo samo slaba podjetja oz. izkoriščevalski delodajalci..nažalost je pa še preveč ljudi s ''štrikom okoli vrata'' in so prisiljeni delati za minimalca..kar pa večina lepo izkorišča..jokanje za prispevke?? No pa poglejmo koliko podjetij je dalo poln regres??? 1%?? Vsi ostali pa enako..le več je firmam ostalo..in utopija,da bi delavec imel več,če bi se prispevki zmanjšali?? Imel bi K**** več.. le kot sem že omenil.. xy firma bi imela namesto 3 jaht 5..namesto 2 vikenda 4 itd.. LP

Prikaži več možnosti

andrej777
andrej777

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 154
  • Avtomobil: e30 320i, e90 320d xDrive

Normalno da se ti ob meji bolj splača delati v Avstriji. Veš kakšen car si če prideš v Bolgarijo (povprečna plača 300€) s Švicarsko pokojnino (3.000€)?

Na takem področju normalno da boš izkoristil priložnost. Nikjer nisem rekel da morajo vsi delati v sloveniji, le potrebe da bi se selil v drugo državo ne vidim. Iz Šentilja si skoraj hitreje v Gradzu kot nekje na jugu Maribora. Zakaj nebi delal v Avstriji. Takoj in z veseljem. Ampak živeti v Slo in prejemati Avstrijsko plačo ni realna slika. Tudi hrvati ob meji hodijo delati v Slovenija in za njih je računica prav tako odlična.

:ok BMW F800S AC SCHNITZER:ok
:metalc:metalc:okBMW e30 1985 320i MTech1:ok:metalc:metalc
e90 320d xDrive Objavljena slika

Prikaži več možnosti
    • Dejan.P je všeč

gerchy
gerchy

License for everything!

• Globalni moderator

Statistika ti da en vpogled glede cen, ki se tukaj pogosto pozabijo. Vsi primerjajo plačo, bencin, obleke in špecerijo. V življenju pa potrebuješ še kaj več kot to. Tu pa potem nastopijo malo drugačna razmerja, ko je treba plačevati storitve po "zahodnih" tarifah.

Statistika oz. matematika ti tudi pomaga, da se ne voziš 400 km proč v službo za 500 € večjo plačo. Ker si 500 € porabil za avto in izgubil 3 ure časa. In tako naprej. Če boš poiskal stare objave, boš našel marsikaj koristnega. Piše marsikaj uporabnega in poučnega. 

Govorim le, da je treba pogledati celovito in predvsem kdaj kaj narediti v smeri izboljšanja. Ne pa se samo primerjati z drugimi. Saj ne zanikam, da se nekaterim ne splača (mnogi se tudi vrnejo). Veliko je odvisno, kaj si vsak postavi na prioritetno lestvico v življenju. Ampak apriori trditi, da je tujina raj, je pač nerealno in argumenti, predstavljeni tukaj, so daleč od objektivnih.

In ne, nimam polne riti ali bogatih staršev, sem moral švicati kar sam. Še več, imel sem strogo vzgojo, ki je po mojem mnenju prej ovira za raziskovanje življenja. Sem pač nejeveren in verjamem le redkim, zato se moram in želim prepričati na lastne oči. Pa ker imam višja merila od večine, moram takisto opravljati veliko miselnih procesov, da pridem do željenega rezultata. Tudi to je sicer ovira, ampak tudi na tak način se naučiš kar nekaj stvari. Za svoj standard pač ustrezno in pošteno delam in to bi počel v kateri koli državi. 

cana.png

Prikaži več možnosti
    • Dejan.P in Tarik uporabnikom je všeč to sporočilo

žorž4x4
žorž4x4

BMWslo.comoholik

• Uporabnik

Normalno da se ti ob meji bolj splača delati v Avstriji. Veš kakšen car si če prideš v Bolgarijo (povprečna plača 300€) s Švicarsko pokojnino (3.000€)?

Na takem področju normalno da boš izkoristil priložnost. Nikjer nisem rekel da morajo vsi delati v sloveniji, le potrebe da bi se selil v drugo državo ne vidim. Iz Šentilja si skoraj hitreje v Gradzu kot nekje na jugu Maribora. Zakaj nebi delal v Avstriji. Takoj in z veseljem. Ampak živeti v Slo in prejemati Avstrijsko plačo ni realna slika. Tudi hrvati ob meji hodijo delati v Slovenija in za njih je računica prav tako odlična.

jas nikakor ne pomislim da bi delal v tuini in živel v slovenij, totalen nesmisel, nikoli se ne razviješ, pa dolgcajt je tle

Prikaži več možnosti

andrej777
andrej777

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 154
  • Avtomobil: e30 320i, e90 320d xDrive

Gerchy..ni moja stvar kje delaš ampak imam občutek,da pišeš z polno ritjo..ne mi s statistikami..poglej raje realno sliko..in povprečna plača pri nas je koliko??? 1.5k? Ne me smejat..večina države na minimalcih....''Delavni ljudje so prišli do revščine s poštenim delom''...ne da pri nas ni delavcev oz. so lenuhi..zadosti je delanja po 200 ur pa vikendov za minimalca..sicer pa za delavci jokajo samo slaba podjetja oz. izkoriščevalski delodajalci..nažalost je pa še preveč ljudi s ''štrikom okoli vrata'' in so prisiljeni delati za minimalca..kar pa večina lepo izkorišča..jokanje za prispevke?? No pa poglejmo koliko podjetij je dalo poln regres??? 1%?? Vsi ostali pa enako..le več je firmam ostalo..in utopija,da bi delavec imel več,če bi se prispevki zmanjšali?? Imel bi K**** več.. le kot sem že omenil.. xy firma bi imela namesto 3 jaht 5..namesto 2 vikenda 4 itd.. LP

Jaz res ne vem če živimo v istih državah. Živim na vasi sredi dolenjske pa fantje delajo v zelo različnih firmah pa so vsi krepko preko minimalca.

Povprečna plača pretekli mesec je bila cca 1.710€ bruto. Če imaš malo manj, recimo 1.600€ in še olajšave za enega otroka in poleg še 150€ za malico in potne stroške je to na račun vsak mesec preko 1.250€. To prejema cca 50% delovne sile v Sloveniji. Sedaj pa iskreno reci da to ni dovolj za spodobno življenje.

Ljudje niso reveži zaradi cene kruha ampak zaradi 50 inčnih TVjev, iPhonov za 1.000€, oblek, igrač in bedarij ki jih ne potrebujejo....

Jaz telefon vsakodnevno uporabljal za posel pa mi ne pade na pamet da kupim telefon za 1.200€. Mamica ki ima podpovprečna plačo si ga pa kupi ker je samo 40€ na mesec, voziček za otroka mora biti peg perego ali pa še kaj dražjega za 1.000€, rabljenega pa tudi pogleda ne, fantje za prvo plačo na kredit kupijo 10 let stato petico ali sedmico da se kurčijo po mestu, ni pa za gume in servis,....

In potem ta isti joka da nima za polog za kredit za hišo. Za sabo ima pa 5 let dela preko študenta pa 5 let delovne dobe pa nima privarčevanega enega €.

Jaz sem od upokojitvi očeta vse svoje prihranke ( cca 30.000€) vložil v firmo v upanju, da jih bom še kdaj dobil nazaj in sem si jih v zadnjih letih počasi vračal nazaj in z njim financiral del gradnje.

Lahko bi pa takrat kupil eno lepo M3 ali M5. Če bi bil prekratek bi pa še malo kredita vzel :crazy

:ok BMW F800S AC SCHNITZER:ok
:metalc:metalc:okBMW e30 1985 320i MTech1:ok:metalc:metalc
e90 320d xDrive Objavljena slika

Prikaži več možnosti

Tarik
Tarik

BMWslo.comoholik

• Uporabnik

Evo če dam moj primer..700€ od pon. do petka od 7-15 10 minut peš do službe..zdaj pa plača dupla ampak mi gre dnevno 12 ur za službo plača je sicer dupla ampak se vozim 100km v 1 smer pa še to smo 4je..drugače se ne splača..

Imaš prav Gerchy kot celotno sliko..pardon sem mislil,da ciljaš zgolj le na SLO..je res,da so najemnine v Grazu po 500+ gor..par 10km stran pa že dobiš hiše od 150k€ gor kar lepe..pa imaš ravno tako mogoče 20 minut do službe..meni sicer ni cilj tam živet ampak životarit pri nas za 700€ tudi ne mislim..in verjemite,da nisem šel delat v Avstrijo,ker mi je dolg čas doma..ampak prvo kot prvo v pomurju ne samo,da ni služb, če pa že so je pa itak minimalec za 200+ ur..javni sektor pustimo..zdaj pa vozit se minimalno do MB kjer spet plače niso bog ve kaj večje se spet ne splača + tega če že pičim takšno razdaljo potegnem gor do Graza..

Prikaži več možnosti

Popo30
Popo30
  • Uporabnik

@gerchy ti cisto zares posplosujes in dajes banalne primere. Kdo pa je tolk nor, da se bo vozil na delo 400km dalec, da bo zasluzil par 100€ vec??
Vsi tisti primeri, ki sem jih podal jaz so posledica nasega zavozenega sitstena in zato je vec kot logicno da ljudje iscejo boljse pogoje. Sluzba v Avstriji definitivno spada med enega izmed njih. Pa sem preprican, da bi kar velik odstotek ljudi, ki ne zivijo v obmejnih krajih, ce bi le imeli moznost izbrali sluzbo v Avstriji. In tukaj govorim o populaciji, ki dela za 1000€ na mesec, taki pri nas prevladujejo, kljub temu, da je po statistiki povprecna placa 1.5k€. Ampak to je statistika, ki jo dvigujejo direktorji, pa zdravniki itd s placami nad 5k€.
In @gerchy od starih objav na forumu na podobno tematiko se je dosti spremenilo, vsako leto vec ljudi dela v Avstriji, obmejni kraji so vedno bolj poseljeni. Zakaj le? Zato tisti tvoji izracuni, da se ne splaca, vprasanje, ce zajemajo vse postavke. Ker ljudje dokazujejo, da se splaca.
Nekje sem celo prebral, sta dva naredila izracun, da se pri nas splaca hodit v sluzbo, v kolikor moz in zena (z dvema otrokoma) vsak zasluzita vsaj 1100€ neto na mesec. V nasprotnem se bolj splaca da sta prejemnika socialne pomoci, ker jim na mesec ostane vec.
Prikaži več možnosti

Tarik
Tarik

BMWslo.comoholik

• Uporabnik

Andrej si slišal za ARUM?? (stara Mura) par dni nazaj dokončno šla v K**** .. in zdaj idi ti tistim ljudem povej to kar si napisal..pa probaj odnesti celo kožo..1.200 je dovolj za dostojno življenje??? Mogoče v prekmurju kjer pa spet.. Ponavljam..je plača /2... z jurja 200 pa v LJ nimaš kaj iskat..Za dolenjsko ne bom govoril ker tam je že Popo omenil kako imajo industrijsko glede služb..a z druge strani pa poglej Revoz..tudi norca delanje iz ljudi..saj brez skrbi..pri nas tudi Carthago joka za avtodome,da ni ljudi za 600€..pridejo mogoče kaki hrvatje z međimurja tja,ki se njim ne ljubi daleč vozit..drugače so pa na avtocesti v par minutah do MS pa ga tudi zategnejo do Avstrije..fantje ite malo po međimurju okoli meje..da vidite kake hiše so tam :ok

Prikaži več možnosti

sash
sash

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 262
  • Avtomobil: UFO

Nikoli in nikdar nima 50% slovencev plače 1250eur ali več. V najbolj optimistični napovedi mogoče 30%
The Truth is Out There
Prikaži več možnosti
    • powerslide in jocker uporabnikom je všeč to sporočilo

Popo30
Popo30
  • Uporabnik

+1
Prikaži več možnosti

Tarik
Tarik

BMWslo.comoholik

• Uporabnik

Pa ravno sem se spomnil evo..malo beden primer mogoče pa vseeno..Kepica sladoleda v Kavalu pred Tacnom..1.60€..kepica v MS..1.2€ plača ms 600€ LJ 2x oz 3x več..Evo vam luksuz :laugh :laugh

Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.