Skoči na vsebino

Poliranje avtomobila

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
957 odgovorov v temi
gerchy
gerchy

License for everything!

• Administrator
  • Sporočil: 9 914
  • Avtomobil: z dost' dinamike!

Evo, da ne bom govoril na pamet, ker to res nerad počnem.

Sem šel do ličarja po merilec. Ko sem mu povedal, kaj bom počel, je tudi on zamahnil z roko. :-D

Torej, lak ima še vedno nekje med 80 in 100 mikronov nanosa.

BMW, ki ni bil še nikoli spoliran, pa med 70 in 80. Ampak OK, vemo, da debelina nanosa niha glede na model in barvo.

Torej, dokler ne gre za grobe poškodbe, se poliranje za sijaj na globini laka praktično ne pozna. Ampak takšno poliranje pride v poštev za lake, ki so dobro ohranjeni. Zato sem do zdaj uporabljal bolj fine paste (nazadnje 3M ultrafina - moder pokrov), saj pri ohranjenem laku pretiravanje ni smiselno, ker dobiš 10 % več efekta za 300 % več dela, če malo karikiram.

Odpravljanje napak in globljih poškodb ali sprememba videza (wetlook) je seveda druga pesem. Tam so meritve gotovo drugačne.

Aja, drugače se ne ukvarjam s poliranjem, lahko pa priporočim dobrega mojstra.

Pripete slike za predogled

• merilec.jpg

slovenska-konoplja.png

Prikaži več možnosti

bmw330cd
bmw330cd

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 414
  • Avtomobil: 218d AT, M2

Evo, da ne bom govoril na pamet, ker to res nerad počnem.

Sem šel do ličarja po merilec. Ko sem mu povedal, kaj bom počel, je tudi on zamahnil z roko. :-D

Torej, lak ima še vedno nekje med 80 in 100 mikronov nanosa.

BMW, ki ni bil še nikoli spoliran, pa med 70 in 80. Ampak OK, vemo, da debelina nanosa niha glede na model in barvo.

Torej, dokler ne gre za grobe poškodbe, se poliranje za sijaj na globini laka praktično ne pozna. Ampak takšno poliranje pride v poštev za lake, ki so dobro ohranjeni. Zato sem do zdaj uporabljal bolj fine paste (nazadnje 3M ultrafina - moder pokrov), saj pri ohranjenem laku pretiravanje ni smiselno, ker dobiš 10 % več efekta za 300 % več dela, če malo karikiram.

Odpravljanje napak in globljih poškodb ali sprememba videza (wetlook) je seveda druga pesem. Tam so meritve gotovo drugačne.

Aja, drugače se ne ukvarjam s poliranjem, lahko pa priporočim dobrega mojstra.

Nov nespoliran ima nekje 110-150 mikronov, odstopa od avta do avta in modela do modela. Da bi imel samo 70-80 je hudo malo. Lahko pa kak ličar napiše natančneje ;)

Vglavnem z vsakim poliranjem se par mikronov odstrani, če nisi meril novega na tvojem avtu, nimaš realne primerjave. 

Lahko pa prej/potem pogledaš na zgornjem postu mojem. 7 mikronov z bolj agresivno kombinacijo.

lp,m

p.s: Swissvax ima sisteme za poliranje, ki ne odstranjujejo laka, predvsem za starejše avte in za tiste, ki sploh niso lakirani s clear coatom. 

Urejal bmw330cd, 21.05.2019, 19:56.

Prikaži več možnosti

gerchy
gerchy

License for everything!

• Administrator

Na sliki v ozadju imaš novega in nespoliranega. 70-80 mikronov je pokazalo. Bela barva. Srebrna je pokazala okrog 100 mikronov.

Črnega sem premeril pri nakupu, seveda. Ne spomnem se točne številke, ampak po tvoje bi morali imeti 50 več. To je pa malo verjetno.

Ampak evo, bomo spolirali belega in premerili. Pa napišem vrednosti. 

PS: Z agresivno kombinacijo verjamem, da odneseš 7 mikronov. Ampak mislim, da sem že ene štirikrat napisal, da jaz ne govorim o agresivnem tretmaju, kadar za to ni potrebe.

slovenska-konoplja.png

Prikaži več možnosti
    • SILVEKK je všeč

bmw330cd
bmw330cd

BMW fanatik

• Uporabnik

Na sliki v ozadju imaš novega in nespoliranega. 70-80 mikronov je pokazalo. Bela barva. Srebrna je pokazala okrog 100 mikronov.

Črnega sem premeril pri nakupu, seveda. Ne spomnem se točne številke, ampak po tvoje bi morali imeti 50 več. To je pa malo verjetno.

Ampak evo, bomo spolirali belega in premerili. Pa napišem vrednosti. 

PS: Z agresivno kombinacijo verjamem, da odneseš 7 mikronov. Ampak mislim, da sem že ene štirikrat napisal, da jaz ne govorim o agresivnem tretmaju, kadar za to ni potrebe.

Avto 3x opereš na krtače pa rabiš bolj agresivni tretma in odstraniš par mikronov. In večina poliranj je takšnih in ne zgolj osvežitve pred nanosom zaščite.

I've been researching clear coat thickness and the effects of paint correction. Here's what I've found:

- New cars come with 100-180 microns of paint, including primer, color and clear coats.
- The clear coat is 35-50 microns.
- Most auto manufacturers recommend that a maximum of 8 microns of clear coat be removed to leave enough clear coat to protect the color coat against UV damage. One article suggests 12 microns can be removed.
- Light compounding removes 1-2 microns.  
- Heavy compounding removes about 3 microns.

Vglavnem v vsakem primeru tudi z najbolj ultrafino, se nekaj odstrani...to je bistvo ;) In po 10 poliranjih, gre dol 10 mikronov clear coata, če ne 20...kaj pa to pomeni pa preberi alinejo 3. 

Zato je boljše narediti eno in dati gor dobro zaščito.

lp,m

Urejal bmw330cd, 21.05.2019, 20:03.

Prikaži več možnosti

mika2023
mika2023

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 941
  • Avtomobil: e63, ML430, AD

Tle govorite o mikronih. Kupil sem merilec laka na ebay. Pri novem avtu je kazal 0.00 povsod.
Pol gremo na mojega ML ki je bil ze veckrat strihan zaradi rje pa je kazal razlicne vrednosti.
Bmw 320 je kazal 0.00
Mb clk je kazal skoraj povsod 0.00
ML kot cvet vse mozne variante
Touareg kot ML.
Torej kar sem spoznal, ce kaze 0.00 je v prvi barvi, vse ostalo se je nekaj dogajalo
Prikaži več možnosti

airmike
airmike

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 313
  • Avtomobil: E39 525i

Tak kot je napisano zgoraj. @gerchy ti si izmeril debelino vseh slojev ne samo laka. Recimo iz tehničnega lista za Sikkens Autoclear 2.0 imaš podatek da je debelina filma 45-60μm. Barva ima 15-20μm potem pa je še primer za kar pa nimam podatkov kaj špricajo gor ker mi niso hteli povedat v tovarni :laugh

Vir: http://www.spekter-z...ar 2 0_EMEA.pdf  Na zadnji strani....

Urejal airmike, 21.05.2019, 20:11.

Prikaži več možnosti

gerchy
gerchy

License for everything!

• Administrator

A zdaj smo že na 10 mikronov po 10 poliranjih? A ni bilo prej 7 na eno poliranje? :rolleyes

In še enkrat - pranje na krtače in ultrafina pasta ne gredo skupaj. Sem mislil, da je to samoumevno.

Jaz sem svoje trditve podkrepil z dokazi v 15 letih lastništva in s kar nekaj različnimi polirnimi/zaščitnimi sredstvi.

Merilec seveda izmeri debelino vseh slojev. In to je dovolj, da preveriš, koliko se vrhnji sloj stanjša.

slovenska-konoplja.png

Prikaži več možnosti
    • sash in bojan.u uporabnikom je všeč to sporočilo

airmike
airmike

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 313
  • Avtomobil: E39 525i

Zmeri na kakem novejšem peugeotu debelino če ga imaš blizu :laugh Imam par strank ki se ukvarjajo s poliranjem pa večkrat pojamrajo da je super tanek nanos laka na določenih avtih.

Urejal airmike, 21.05.2019, 20:13.

Prikaži več možnosti

coffa06
coffa06

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 839
  • Avtomobil: F82 ACS

20 let prakse v poliranju, pa še vedno nimam toliko znanja kot Gerchy. Če ti svojega s fino božaš, ker za kaj drugega ni potrebe, ne moreš vsega posploševat. Z grobo si zelo hitro skozi clearcoat, sploh pri kakem korejcu. Obdelovanje z grobo pomeni odvzem in pri kakem globokem risu se hitro približaš bazi. Pojma nimaš koliko laka potegneš dol pri konkretno sesutem avtu. Malo morje je že bilo avtov kjer sem en šiht samo rezal dol, da sem naredil izravnavo. Ne moreš ti po svojem avtu sodit vseh. Da pa ličarje omenjaš ravno v tej temi, bi bilo pa bolje, da ne bi, ker jih je večina na tem področju pocarjev. Enega še nisem videl, da bi prehod obdelal kot je treba in potem bo on mahal z roko. Veš da. Vsakodnevno imam opravka z globokimi praksami na novih vozilih, ko jih folk pojebe na parkingu pred avtohišo s torbicami, marelami, ketnami za pse in ne boš verjel do kje je treba brusit, da prideš praski do dna, včasih toliko, da si še ene take korekcije na tem mestu ne moreš privoščit in to na novem avtu. Preberi si malo to kar ti je M. predlagal zgoraj.
Prikaži več možnosti
    • bmw330cd in wini uporabnikom je všeč to sporočilo

bmw330cd
bmw330cd

BMW fanatik

• Uporabnik

A zdaj smo že na 10 mikronov po 10 poliranjih? A ni bilo prej 7 na eno poliranje? :rolleyes

In še enkrat - pranje na krtače in ultrafina pasta ne gredo skupaj. Sem mislil, da je to samoumevno.

Jaz sem svoje trditve podkrepil z dokazi v 15 letih lastništva in s kar nekaj različnimi polirnimi/zaščitnimi sredstvi.

Merilec seveda izmeri debelino vseh slojev. In to je dovolj, da preveriš, koliko se vrhnji sloj stanjša.

Poglej svoj prvi post, preberi kaj je Coffa napisal, poglej moje linke in ne politiziraj.

Trdil si, da to kar se večinoma dela ne tanjša laka in to ni res, zato sem v osnovi sploh se ob to obregnil.

lp,m

Prikaži več možnosti

coffa06
coffa06

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 839
  • Avtomobil: F82 ACS

Zmeri na kakem novejšem peugeotu debelino če ga imaš blizu :laugh Imam par strank ki se ukvarjajo s poliranjem pa večkrat pojamrajo da je super tanek nanos laka na določenih avtih.

S temi in citroeni imam vsakodnevno opravka. Ni neke debeline laka, niti približno toliko kot pri bmw.

Urejal coffa06, 21.05.2019, 20:44.

Prikaži več možnosti
    • airmike je všeč

Donki kong
Donki kong
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 070

Seprav ce so mal risi na soncu se splaca polirat? Avto je biu nazadnje poliran 2016 poleti in nano zasciten, useno so se pa nabrale mikro rajsice pa ceprau je 99% pran na roke... glede na trenutne razmere ga pa na zalost perm enkrat na mesec. Tkoda sm mal skepticn a bi dal polirat ali se pocakam
Prikaži več možnosti

gerchy
gerchy

License for everything!

• Administrator

20 let prakse v poliranju, pa še vedno nimam toliko znanja kot Gerchy. Če ti svojega s fino božaš, ker za kaj drugega ni potrebe, ne moreš vsega posploševat.

Večina polira za sijaj, je tako? In napisal sem, da če je lak ohranjen (beri: nepoškodovan!), ni potrebe po agresivnem tretmaju - kar pomeni, da tanjšanje nanosa ni kritično. Ličar, ki mi je merilec posodil, ima nekih 40 let prakse in prehod naredi tako, da ga jaz ne opazim. To je zame dovolj kredibilen rezultat. Glede na videna vozila tukaj, so moja merila ustrezno visoka, brez skrbi. 

Pa še vprašanje. Pred dvema urama sem izmeril 70 mikronov na novem BMWju. Koliko debel je potemtakem nanos na francozih?

Poglej svoj prvi post, preberi kaj je Coffa napisal, poglej moje linke in ne politiziraj.

Trdil si, da to kar se večinoma dela ne tanjša laka in to ni res, zato sem v osnovi sploh se ob to obregnil.

Še vedno to trdim, samo ti nočeš razumeti napisanega. Preberi zgoraj. Če poliraš za sijaj in ne saniraš poškodb, je tanjšanje zanemarljivo. Jaz sem se obregnil v to, ker ste omenjali, da se keramika splača, ker z večkratnim poliranjem sicer stanjšaš nanos. Pa nimam nič proti keramiki, sem pa na svetu že dovolj dolgo, da se spomnem časov brez keramike. In po vajino so avtomobile takrat kaj? Božali? 

slovenska-konoplja.png

Prikaži več možnosti

berni
berni

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 137
  • Avtomobil: BMW 325i E92 M

Za debelino nanosa je  treba ločiti med metalic in uni barvo, kjer ni laka, torej že takoj en nanos manjka. Zato je zelo možno da je dobil pod 100 mikronov.

Prikaži več možnosti
    • SILVEKK je všeč

MajoR
MajoR

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 440
  • Avtomobil: E39 X2 = 14 Zyl.

Za vecino avtomobilskih lakov je dovolj Big Foot z 2,5 cm orbitalo. Manj gre dol laka, ponavadi lahko naredis 2 prehoda, ce lak ni pretrd, ne pustis hologramov...

Moj avto ko je bil barvan, so dali gor nek izredno trd lak, da mu Bigfoot z 3M cutting ni prisel tako globoko kot sem hotel. Potem sem kupil Flex Pe 14-2 150, samo se nisem uspel naredit.

In ja, ce je avto dobro vzdrzevan (pran na roke, garaziran), je boljse uporabit polymer (sinteticni sealant) in zadeve (swirle) zafilat. Tako se skoraj ne dotikas laka. Ali pa se boljse, ampak to po pravem poliranju, zadevo resno zascitit z keramiko ali cem drugim isto obstojnim. Ce cena opravici zadevo, je stvar posameznika.

Urejal MajoR, 22.05.2019, 13:16.

Objavljena slika
Prikaži več možnosti
    • bmw330cd je všeč

MonkeyHead
MonkeyHead

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 822
  • Avtomobil: e92 325i

Za debelino nanosa je  treba ločiti med metalic in uni barvo, kjer ni laka, torej že takoj en nanos manjka. Zato je zelo možno da je dobil pod 100 mikronov.

Tako je. 

Metalic: prewash -> KTL -> BC katoda anoda - > BC AIR -> CC

Uni je brez BC AIR. Metalic se štriha enkrat dodatno zaradi delčkov v barvi. BC air jih na random nameče po površini, da jih tudi vaški Joža lahko na novo špricne če maš poškodbo.

V8 e39 šaltar <3 

Prikaži več možnosti
    • bmw330cd, MajoR in berni uporabnikom je všeč to sporočilo

Rottie
Rottie

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 70 000
  • Avtomobil: E46 325i

Sicer ni ravno prava tema za tole, ampak primernejše nisem našel... zanimivo kako hitro se je to nabralo na tako novem avtu. In zakaj le na strehi in havbi, ob strani pa ne?

52100179_2324619430927587_37436399363985

52970889_2344493998940130_72654346586559

66625358_864762200583374_236746868174041

Urejal Rottie, 09.07.2019, 22:28.

pFTRx40.png
Prikaži več možnosti

berni
berni

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 137
  • Avtomobil: BMW 325i E92 M

Aluminijasti deli,posledično rahlo drugačen odziv na temperaturo okolice in idealno mesto za alge/lišaje.

Prikaži več možnosti
    • Nixxon in Rottie uporabnikom je všeč to sporočilo