Skoči na vsebino

Nasvet pri nakupu čolna

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
216 odgovorov v temi
Debitel
Debitel

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 333
  • Avtomobil: BMW department

Ta čoln je bil moj, pa sem ga lani prodal. Bil je letnik 2008 in nov danes s to opremo in DDV je 42000Eur.
Gumica mora biti daljša, potem je pa spet cena višja.

Notranji motorji imajo boljši izkoristek, dobro porabo in nisem zasledil, da bi bilo vzdrževanje dražje. Je pa treba vsak motor konec leta pripravit na zimo.

S tem, da gumice niso za v razburkano morje ravno zaradi gum ki so okoli njih, so pa odlične za mirne vode.

Vsak gliser ali cuddy po valovih nabija, pa če je 10 metrov. Tam morajo bit pač večji valovi, da bolj nabija. manj nabijajo cruzerji, ker imajo nižje hitrosti, so ponavadi širši, imajo bolj izrazit V trup in so težji. Tudi precej drugače plujejo. Samo cruzerja, dobrega za 25k eur in dolžine 6-7 m ni. So kar lepo pri 9 metrih kar ja pa spet čisto drug cenovni razred.

Urejal Debitel, 18.05.2010, 12:23.

Lp Debitel
Per aspera ad astra....
Prikaži več možnosti

DREAMONE
DREAMONE

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 741
  • Avtomobil: inflatable boat

Gumenjak je za reveže :ok2 :ok2 Zato ga imamo tudi mi :laugh :laugh

4,99m (pod 5m je manj prepisov za opemo na čolnu...itd), registiran za 7 oseb (nisem 100%, mogoče celo 8:eek), 70KM suzuki omogoča hitrost do cca 35 vozlov, poraba pri normalni vožnji krpko pod 10L. Če vlečeš tubo, bord, smučke in zganjaš vragolije tam do 15L. Samo vzdrževanje je minimalno :ok :ok

Am mene tudi nekaj zanima:-D Če imaš na takem gumenjaku recimo 4 osebe plus veliko prtljage a to potegne kam ali je že bolj švoh?:)
Prikaži več možnosti

andrej777
andrej777

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 057
  • Avtomobil: e30 320i, e90 320d xDrive

Am mene tudi nekaj zanima:-D Če imaš na takem gumenjaku recimo 4 osebe plus veliko prtljage a to potegne kam ali je že bolj švoh?:)

To se da dobro regulirati z izbiro pogonskega vijaka. Pri manjšem koraku je bila končna hitrost 32-33 vozlov ampak je bila hitrost tudi pri 4-5 potnikih čez 30 vozlov pa če si imel zadaj še tubo in dva na njej še vedno tam okol 26-28 vozlov. Če pa imam gor vijak z večjim korakom pridem sam ali z enim sopotnikom do 35-36 vozlov ampak pa hitrost pri 4-5 potnikih že isto pade na 30 vozlov. Pri več potnikih in navezani tubi pa potem preko 25 vozlov ne gre več :frown :frown

:ok BMW F800S AC SCHNITZER:ok
:metalc:metalc:okBMW e30 1985 320i MTech1:ok:metalc:metalc
e90 320d xDrive Objavljena slika

Prikaži več možnosti

Eagle46
Eagle46

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 549
  • Avtomobil: ni moj:(

Zadnje čase sem se malce poglobil (kot laik) v te navtične zadeve in stvari niso tako enostavne, kot se bi utegnilo zdeti na prvi pogled:)

Če hočeš čoln dobro izkoristit, rabiš močan motor; saj premalo moči ob naloženem čolnu lahko pomeni klavrno izglisiranje itd. in nasploh klavrno plovbo.

Slabost gumice je tudi ta (sploh, če imaš vikend na morju - in se voziš od recimo aprila do oktobra), da si povsem izpostavljen vremenskom vplivom (mraz, voda ipd.) in je zelo neroden za manjše otroke.

Pri nakupu je potrebno bit previden pri opremi (nov čoln) ali pa pri stanju (predvsem) motorja (pri rabljenem), sploh kolektorji (vgradni motor), ki odvajajo hladilno vodo so občutljivi (vemo, kaj pomeni, če voda prodre v motor). Pri novem čolnu je vedno potrebno kaj "uredit" (tako ali drugače - sploh pa v tem cenovnem razredu), pri rabljenem pa nikoli ne veš kaj dobiš:crazy.

Sploh se mi pa zdi, da morajo bit na morju vse tehnične zadeve "u nulo", saj je res sila neprijetno sredi morja ostati brez pogona:blackeye

Ob kontaktiranju prodajalcev in zastopnikov se je našlo nekaj prijaznih, ki so lepo predstavili zadevo in jih v prihodnjih dneh tudi obiščemo:)

Vam pa hvala za informacije, vsaka nadaljna pa je seveda dobrodošla:ok
:zmesanc P O R S C H E
Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 26 651
  • Avtomobil: BMW E30 MT1

Hay!

...http://www.marine.si/ .....meni je 640-ka izredno všeč,pa še v tvojem cenovnem rangu je...res pa je,da je nisem imel priložnosti poskusiti je,tako,da govorim izključno na estetsko in na daleč videnem

lp

joda

Urejal joda, 19.05.2010, 00:41.

Objavljena slika
Prikaži več možnosti

525iX
525iX

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 633
  • Avtomobil: Alltrack , VFR

Prvo kot prvo moraš vedeti zakaj boš plovilo uporabljal. Osebno jaz sem za gumico. Sem se vozil z Elan 495F fisherman , pa me po valovih ni ravno prepričal. Občutek ,da boš zajel vodo ni ravno prijeten. Pa ga nismo tiščali po valovih. Pri gumici je to druga zgodba. Ko nabašeš val, vse skupaj samo zavibrira in piči dalje. Pri plastiki se pa zapičiš v val ,oziroma ko greš iz vala. Je pa res pomanjkljivost pri gumici pomanjkanje prostora glede na plastiko na isti dolžini.
Za primer si poglej tole gumico http://www.avto.net/...ad.asp?id=84856

Brez veze ti je kupovati novo plovilo. To je samo moje mnenje. Kupi raje par let staro .
Jaz ne kupim nikoli več novega.
Ko gledam našega šefa, ne morem verjeti, da je nastal iz najhitrejšega spermija. :confused
Prikaži več možnosti

DREAMONE
DREAMONE

BMW fanatik

• Uporabnik

Pa še neki me zanima če mi lahko kdo pomaga:-D in sicer končne hitrosti gumenjaka z recimo 60km ali 140 km:confused ali se pozna samo na moči in navoru?:)
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 55 909
  • Avtomobil: Rdeča raketa

To je težko reči ker je odvisno od velikosti čolna, oblike le-tega (čeprav so gumice na splošno približno iste spodaj), teže in razporeditve le-te,...
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

u-r-o-s
u-r-o-s

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 840
  • Avtomobil: e39 530i;e30 325ic;GS1.2k

Še vedno nisi napisal za kaj boš najbolj uporabljal čoln? Za kratke izlete do bližnje plaže, za kakšne mogoče celo več dnevne izlete ali kaj tretjega.

Kot drugo povej koliko je zgornji limit v €, ker v navtiki je pogosto tako da je lahko tudi nekaj kar ne zgleda drago, drago :-D

Je pa na kratko takole

Gumenjak, stabilen, lahek, ne potrebuje ne vem kako močnega motorja za spodobne vozne lastnosti, minusi so vsekakor malo prostora za potnike, glede na dolžino širino in kar si sam omenil izpostavljenost vetru, mrazu. Poleti ni problem, v kakšnih malo hladnejših mesecih se pa že kar pozna.

Predvsem so zanimivi zaradi enostavnega transporta.

Potem razni "fishermani" ali open je tudi zgodba podobna, sicer nekaj več prostora v notranjosti, ampak še vedno primerni le za enodnevna kopanja po okoliških plažicah, u bistvu zelo podobno kot gumenjak, le da je zadeva nekoliko težja ob istih gabaritih.

Cuddy oziroma čoln s kabino, pa že lahko nudi kaj več od enodnevnih potepanj, res da ni ne vem kakšnega udobja recimo do dolžine 7m, ampak če nisi preveč zahteven se vse da. Strošek je normalno takoj višji že zaradi tega ker večina jih ima vgradne motorje, kar se nekoliko pozna cenovno tudi pri samem vzdrževanju proti izvenkrmnemu.

Znajo biti problemi že s prevozi, odvisno od modela, rabiš že močnejši avto, mogoče celo EkB kategorijo,...

Odločitev je vsekakor stvar posameznika za kaj bo zadevo uporabljal in pa seveda koliko je pripravljen za ta užitek plačati.
LP, Uroš
Prikaži več možnosti

DREAMONE
DREAMONE

BMW fanatik

• Uporabnik

Še vedno nisi napisal za kaj boš najbolj uporabljal čoln? Za kratke izlete do bližnje plaže, za kakšne mogoče celo več dnevne izlete ali kaj tretjega.

Kot drugo povej koliko je zgornji limit v €, ker v navtiki je pogosto tako da je lahko tudi nekaj kar ne zgleda drago, drago :-D

Je pa na kratko takole

Gumenjak, stabilen, lahek, ne potrebuje ne vem kako močnega motorja za spodobne vozne lastnosti, minusi so vsekakor malo prostora za potnike, glede na dolžino širino in kar si sam omenil izpostavljenost vetru, mrazu. Poleti ni problem, v kakšnih malo hladnejših mesecih se pa že kar pozna.

Predvsem so zanimivi zaradi enostavnega transporta.

Potem razni "fishermani" ali open je tudi zgodba podobna, sicer nekaj več prostora v notranjosti, ampak še vedno primerni le za enodnevna kopanja po okoliških plažicah, u bistvu zelo podobno kot gumenjak, le da je zadeva nekoliko težja ob istih gabaritih.

Cuddy oziroma čoln s kabino, pa že lahko nudi kaj več od enodnevnih potepanj, res da ni ne vem kakšnega udobja recimo do dolžine 7m, ampak če nisi preveč zahteven se vse da. Strošek je normalno takoj višji že zaradi tega ker večina jih ima vgradne motorje, kar se nekoliko pozna cenovno tudi pri samem vzdrževanju proti izvenkrmnemu.

Znajo biti problemi že s prevozi, odvisno od modela, rabiš že močnejši avto, mogoče celo EkB kategorijo,...

Odločitev je vsekakor stvar posameznika za kaj bo zadevo uporabljal in pa seveda koliko je pripravljen za ta užitek plačati.

Takole: gumenjaka bi uporabil za naslednje leto in sicer za pot od paga pa vse do grčije:) bili bi 4 do 6 ljudi z vso prtljago(tudi ženske na krovu:crazy). Razmišljam od 5-6 metrov in motorizacijo 50-70 konjev:ok Kako se vam zdi?

ps: sprejemliva cena bi bila tam do 10000e.
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

• Globalni moderator

Mislim da si optimist/samomorilec. Tolk folka na tako majhnem čolničku? Sorry, vidim da nimaš pojma o tem.
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Tadej
Tadej

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 180
  • Avtomobil: MB S205

A lahko kdo od administratorjev/moderatorjev reši moj post.

Sem vsaj pol ure pisal lastne izkušnje in nasvete glede nakupa čolna. Ko sem pritisnil Pošlji odgovor je zahtevalo še enkrat prijavo in je vse skupaj izginilo :confused :confused :confused :confused
Prikaži več možnosti

Pepsi
Pepsi

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 16 808
  • Avtomobil: NeptūnuS™

Začni s puščico za nazaj v brskalniku. Tudi mimo prijave in vsega potem pa CTRL+C:ok
“You have to learn the rules of the game. And then you have to play better than anyone else.” - Albert Einstein
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

• Globalni moderator

Tako je. Tu smo, če ni bilo objavljeno, tudi modi nemočni. Jaz zato preventivno vedno dal ctrl+A in ctrl+C, ker sem tudi že prave romane kdaj izgubil na tak način.
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Tadej
Tadej

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 180
  • Avtomobil: MB S205

Tako je. Tu smo, če ni bilo objavljeno, tudi modi nemočni. Jaz zato preventivno vedno dal ctrl+A in ctrl+C, ker sem tudi že prave romane kdaj izgubil na tak način.

Ma fak no! 30 let mamo že čolne doma. In sem se res potrudil, da sem napisal iz lastnih izkušenj in dobronamerno.

Ko bo čas napišem povzetke....

Urejal Tadej, 28.05.2010, 10:54.

Prikaži več možnosti

DREAMONE
DREAMONE

BMW fanatik

• Uporabnik

Mislim da si optimist/samomorilec. Tolk folka na tako majhnem čolničku? Sorry, vidim da nimaš pojma o tem.

V redu potem mi razloži: znanec in še trije so vse kar sem prej napisal sprovedli prejšnje leto, sicer niso šli vse do grčije so pa šli skoraj do dubrovnika... Imeli so takšno gumico kot bi jo imel jaz. Ustavljali so se v zalivih kjer so v šotorih po dan dva prespali, in spet naprej... in seveda so več ali manj vozili dosti blizu obale če bi šlo kaj narobe:ok Torej zakaj govoriš da nimam pojma:confused Ali pa mi ti bolje razloži...
Prikaži več možnosti

DREAMONE
DREAMONE

BMW fanatik

• Uporabnik

Ma fak no! 30 let mamo že čolne doma. In sem se res potrudil, da sem napisal iz lastnih izkušenj in dobronamerno.

Ko bo čas napišem povzetke....

Bi ti bil hvaležen...:-D
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

• Globalni moderator

Pa ti veš da je oddaljenost od Raba do Dubrovnika vsaj za polovico krajša kot pa naprej, do Grčije?

Verjemi da na Jadranu se vreme lahko hitro obrne. Moraš vedet tud vnaprej v kateri zaliv, saj pri določenem vetru so samo določeni zalivi dobri, drugače ti lahko uniči čoln. Taka pot ni za nekoga ki je "prvič" na čolnu.
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Eagle46
Eagle46

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 549
  • Avtomobil: ni moj:(

Hey:-D

Ja @Dreamone, težko boš z tem, kar imaš v mislih; plul do Grčije:frown

Naše zahteve pri nakupu čolna so bile podbne: udobna vožnja 6 ljudi + prtljage za enodnevne izlete + zabava; obenem pa upoštevanje nekega "varnostnega" elemnta (glede na to, da smo novinci v navtiki), ko te preseneti slabo vreme, ali kaj podobnega.

Odločitev je padla za t.i. "bowrider-ja". To je gliser-ček z odprtim premcem in notranjim motorjem, dolžine bo cca 6 m. Proizvajalci teh plovil ponujajo kot osnoven motor pri teh plovilih (manj ugledni proizvajalci (Bayliner, Glastron, Stnigray) imajo na tej dolžini okoli 1.000 kg, bolj renomirani (Sea ray, Crownilne) pa okoli 1.500 kg) 3.0 z okoli 130 ks; katerega pa v isti sapi odsvetujejo kot prešibkega.

Nato so kot opcije ponavadi 4.3 V6 (cca 200KS) in 5.0 V8 (cca 260 KS - vse bencin). Ker naj bi bilo na morju pomembno imeti dovolj moči (sploh "ko gre kaj narobe"), da se tudi takrat "rešiš", ko je čoln polno obtežen; smo se ogreli za najmočnejšo opcijo (pa tudi sicer, kaj je lepšega kot na dopustu poslušat "brnenje" V8:-D).

Za daljše "ture" (tudi enodnevne, kaj šele do "Grčije") naj bi bila gumica malo "nerodna", saj je na njej omejen bivalni prostor in pa non-stop piha. Kot sem bil informiran, mora imeti čoln (polno obtežen) vsaj 1kg na 10kg, da bo "poskočen".

Sicer je pa to pogled laika, ki je šele naredil izpit za čoln - izkušenj iz "vode" pa še nimam, upam da bo letos:)
:zmesanc P O R S C H E
Prikaži več možnosti

DREAMONE
DREAMONE

BMW fanatik

• Uporabnik

Pa ti veš da je oddaljenost od Raba do Dubrovnika vsaj za polovico krajša kot pa naprej, do Grčije?

Verjemi da na Jadranu se vreme lahko hitro obrne. Moraš vedet tud vnaprej v kateri zaliv, saj pri določenem vetru so samo določeni zalivi dobri, drugače ti lahko uniči čoln. Taka pot ni za nekoga ki je "prvič" na čolnu.

Aha ok:ok zdej si mi mal lepše povedu da imam drugo sliko pred sabo. In se morem strinjat z tabo da bi za začetnika kot sem jaz to bilo res preveč:frown Kako pa se ti bi zdela recimo pot od paga pa do dubrovnika? (mislim da bi to bilo lažje spelat kot načrtovano pot?) :)
Prikaži več možnosti