Skoči na vsebino

Ogrevanje stanovanjskih površin

* * * * * 3 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
1825 odgovorov v temi
Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 20 717
  • Avtomobil: BMW x

Če ne boš konkretno izoliral hiše (okna, zunanji zidovi ter zadnja plošča) ne razmišljaj o TČ. TČ namreč porabi električne energije približno za tretjino svoje nazivne moči, investicija pa tudi ni ravno poceni.

:confused

Tole si nerodno napisal. TČ porabi 3x manj elektrike od vsakega kaloriferja ali drugega načina gretja z elektriko za enako učinkovitost ogrevanaja.
Npr. ko TČ porabi 1kW elektrike bi jo za isto ogrevanje kalorifer porabil že 3kW.

Na ta način dela danes že precej inverterskih klim, ki zlahka ogrevajo prostore do 100m2 in so v cenovnem rangu <2000€.

Jaz se bom naslednje leto odločil ravno za to varijanto. :cool

Don't drive faster than your angel can fly...¯\_(ツ)_/¯

Prikaži več možnosti

BISSON
BISSON

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 169
  • Avtomobil: BMW Xdrive

Jaz imam gozd, pa sem razmišljal, kaj naredit.

Dal bom noter toplotno črpalko in drva prodal in si s tem plačal elektriko za kurjavo. Bo pa manj porabljene elektrike, kot bi dobil denarja za prodajo drv za celo sezono. Drv okrog hiše nimam kje imet, da bi bile pokrite + bi rabil dodatno še zalogovnik, ki stane preko jurja. Če bi hotel biti komot, bi dal še podajalec drvi, ampak ne bom.

Za hišo 155 m2, ogrevane površine 120 m2 imam predračun za toplotno črpalko z talnim gretjem, vse vgrajeno z DDV 13 jurjev. Kaj se vam zdi? Mnenje?

Sem pred isto dilemo.Na celjskem sejmu sem cel dan porabil za ogled TČ in doma imam različne predračune od 7500€ do 13000€!Kolebam med plinom(Junkers) ali TČ,v vsakem primeru bom imel sredi dnevnih prostorov še kaminsko peč,za razbremenitev in pa prijetnejšo toplino toplote.
Plinska peč pride cca 1600€ in v štartu pomeni veliko prednost pred TČ.Računam na strošek plina med 800-1200€ na sezono ,ali manj.Ogreval bom cca 130m2, izolacija hiše bo 20cm in okna s trojno zasteklitvijo U=0,7W/m2k.
Za TČ mi "zagotavljajo", da bom porabil na leto cca 250€ za elektriko -in to je to!Nekateri me opozarjajo, da se zna zgoditi, da bom to močno presegel, saj se v primeru nizkuh temperatue vklopijo trije 2 kW grelci in takrat se začne veselica na Elektru...
Mene pa zanima še sam hrup TČ, ker bi jo zelo rad sam slišal v naravnem okolju, zvečer, ko se oklica in promet umirita, ker nebi rad sosede in pa sebe spravljal v norost s kakšnim preglasnim ventilatorjem...
Res pa je , da nebi rad bil odvisen samo od kakšnih ukrajincev, ali bodo dovolili spučati plin preko svojega ozemlja, nebi bil rad odvisen samo od vedno dražjega "štroma", zato še vedno prisegam na kurjavo "bodočnosti"-kakšno poleno iz hoste...

Slovenija, zgodba o uspehu,
   pa toliko reklamacij ...

Prikaži več možnosti

bobo69
bobo69

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 196
  • Avtomobil: AR 156 V6

:confused

Tole si nerodno napisal. TČ porabi 3x manj elektrike od vsakega kaloriferja ali drugega načina gretja z elektriko za enako učinkovitost ogrevanaja.
Npr. ko TČ porabi 1kW elektrike bi jo za isto ogrevanje kalorifer porabil že 3kW.

Na ta način dela danes že precej inverterskih klim, ki zlahka ogrevajo prostore do 100m2 in so v cenovnem rangu <2000€.

Jaz se bom naslednje leto odločil ravno za to varijanto. :cool

Ja, TČ z močjo 10kW med delovanjem porabi približno 3kW, mogoče sem se res malo nerodno izrazil. Inverterska klima že lahko ogreje do 100m2, vendar ob pogoju da je prostor dobro izoliran kot sem že napisal (ali pa v stanovanju v bloku kjer mejiš na druga ogrevana stanovanja), 2 kW je moč radiatorja 900*1200 mm pri temp. 60 stopinj - samo za primerjavo.
TČ je smiselna pri objektih kjer se ogreva tudi s talnim ogrevanjem in konvektorji,
če pa misliš s TČ samo zamenjati npr. 25 kW kotel na nafto (plin, drva itd.) pa nisi dosti naredil. Imajo pa TČ tudi vgrajen električen grelec, ki se vklaplja po potrebi in pozimi to ni tako redko.

Sicer pa si vsak lahko na grobo izračuna sam - če letno porabiš 2500 l kurilca je to 25000 kWh, deli s tri in je to čez 8000 kwh elektrike za TČ letno. Za tako porabo kurilca moraš imeti kotel moči okrog 25 kW, investicija za 25 kW TČ pa verjetno ni tako poceni. Lani sem dobil predračun za 10kW TČ, ki je znašal čez 10000 evrov, za 25kW je verjetno precej več.

Sicer je pa to stvar vsakega posameznika, koliko je pripravljen odšteti in koliko udobja si želi.
Prikaži več možnosti

fp4492
fp4492

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 998
  • Avtomobil: 330d F31

No, v petek sem dobil prvi predračun za solarne kolektorje, ki bi služili za podporo centralni kurjavi na olje. V kompletu so kolektorji (mislim da 4.0 m2) 500 litrski zalogovnik, uporabili bomo že obstoječi 300 litrski zalogovnik od TČ (le-to sedaj uporabljam za sanitarno vodo), avtomatika ter ostala krama in delo - 8000 EUR.

Pri vsem tem sem malo skeptičen, saj se mi zdi 800 litrov zaloge vode malo, nekje sem zasledil, da naj bi imeli nekateri celo 1500 litrov in več.
Prikaži več možnosti

B.Rakun
B.Rakun

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 478
  • Avtomobil: X5

Mi smo za letos poleg naftne peči postavl še tegale Junkersa :)

Nafta bo od letos samo še pomoč pri lenobi ali odsotnosti..

Objavljena slika

http://www.remih-i.s...lass-comfort-s/

Voith krasno, lepo prosim razpiši se o tem projektu.:ok2

Jaz načrtujem v kratkem nekaj podobnega, oziroma prav identičen projekt, novembra sem zmenjen z lokalnim mojstrom, do takrat moram kupit peč - se mi zdi norost in smrtni greh, tudi če bi denarja imel preveč, sredi notranjskih gozdov kurit na kurilca, gozd pa takorekoč do hiše!

Skratka peč brez kakršnekoli elektronike, visokotlačnih turbin in uparjevalnikov itd., pač sistem znan že iz rimsih časov, peč in drva noter, bistvo da bo peč čim bolj trajna, stara peč na kurilca ostane kot pomožna.

Zanima me, če se ti da napisati,
- kaj si še moral dokupit zraven?
- koliko te je prišla vgradnja, švasanje itd.?
- kakšna se ti zdi ta peč, masivnost, volumen, koliko ti drži eno nalaganje drv?
- mogoče veš, kateri model (kW?) bi moral vzet za objekt, 220 m2, od tega ena slabo izolirana mansarda, bojler 300 l, zunanja temp. lahko pade tudi na -15 stopinj + burja, pri teh pogojih mora peč dat od sebe toliko, da bo povsod 25 stopinj! Izkoristek konec koncev ni toliko važen, kubik drv gor ali dol, samo da bo grelo kot mora in da bo peč dolgo zdržala (kakšen italijanček pensotti in podobni odpadejo).

Urejal B.Rakun, 10.10.2011, 08:26.

Prikaži več možnosti
    • voith je všeč

BB
BB

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 277
  • Avtomobil: 525tds Touring

No, v petek sem dobil prvi predračun za solarne kolektorje, ki bi služili za podporo centralni kurjavi na olje. V kompletu so kolektorji (mislim da 4.0 m2) 500 litrski zalogovnik, uporabili bomo že obstoječi 300 litrski zalogovnik od TČ (le-to sedaj uporabljam za sanitarno vodo), avtomatika ter ostala krama in delo - 8000 EUR.

Pri vsem tem sem malo skeptičen, saj se mi zdi 800 litrov zaloge vode malo, nekje sem zasledil, da naj bi imeli nekateri celo 1500 litrov in več.

Osnovna kalkulacija je nekje100litov zalogovnika na 1m2 kolektorja...

Jaz imam 18m2 kolektorjev ter 1500litrov pa je na meji ceprav so kolektorji stari ;)

Lp, BB

od '64 do 92' trenutno 8:1 za BMW proti MB ;) Ok, pa še neke Honde so (mopedi)...

Prikaži več možnosti

TIN
TIN

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 362
  • Avtomobil: E30,Mpower,Dizelpower....

In če potegnemo črto je razen na poceni dobljena drva in nekaj dela z njimi,še vedno najcenejša varianta elektrika.......:ok2poleg tega da pomislite da pri ogrevanju na elektriko ni stroškov vzdrževanja.....
če porabim med kurilno sezono do 700€ elektrike je to v mojem primeru več kot enkrat ceneje kot če se ogrevam na kurilno olje.......
ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ
Prikaži več možnosti

jakeccc
jakeccc

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 956

Je že kdo poskušal dogrevati ali ogrevati z infrardečim ogrevanjem.

http://ir-ogrevanje.si/

Slišal sem da naj bi bili tile paneli kar učinkoviti in prijazni do denarnice.
Zanima me kako je v praksi, če ima kdo izkušnje. Ter če je iz fizikalnega vidika sploh možno ogrevanje prostora na ta način.
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

TIN
TIN

BMW fanatik

• Uporabnik

:-D

1kW štroma spremenjenega v toploto je spet 1kW pa če to narediš s fenom, predpotopnim grelcem ali pa najnovejšim konvektorjem. Tukaj varčnih ali potratnih naprav ni. :)

ja to povsem drži ,samo logično je da sem hotel povedati da obstajajo grelna telesa ki z majn električne energije oddajajo več toplote oziroma hitreje ogrejejo določen prostor.....glede na to da si iz te stroke pa sam dobro veš kako je potem z krmiljenjem in termostati,kako dogrevati in ohranjati določeno temperaturo......mislim da je primerjava z sistemom na kurilno olje kjer je tudi poraba elektrike dokaj velika za samo delovanje gorilnika in raznih pump plus izgube toplote po ceveh itd....totalna bedarija.......
v primeru nove gradnje pa bi tako ali tako bil nor da si greš delat kompletno centralno za celo hišo....razen v primeru da se boš ogreval na drva .......
Prikaži več možnosti

Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 20 717
  • Avtomobil: BMW x

... sem hotel povedati da obstajajo grelna telesa ki z majn električne energije oddajajo več toplote ...

Ravno za taka grelna telesa sem hotel povedat, da ne obstajajo. 1kW je 1kW - ali drugače v en liter gre samo en liter ... :)

Obstajajo pa res grelna telesa, ki hitreje segrejejo prostor kot druga a se zato po izklopu temperatura v prostoru tudi hitro spusti. Poraba elektrike = izkoristek pa je isti.

Zato za dolgotrajno ogrevanje npr. stanovanj uporabljamo masivne termoakumulacijske peči ali el. oljne radiatorje, za ogrevanje npr. vikenda kjer bomo le nekaj ur ali dan/dva pa je primernejši kalorifer ker njim segrejemo že v cca. 20 minutah in temperature po odhodu ne rabimo ... :ok

Urejal Iztok Z., 20.10.2011, 23:50.

Don't drive faster than your angel can fly...¯\_(ツ)_/¯

Prikaži več možnosti

perobmw
perobmw

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 623
  • Avtomobil: --------:)

Ne vem,če sem prav slišal nekje,katero elektro podjetje ima energijo brez poračuna,ali sem spet narobe slišal.
The M3 Coupe. You’ll never look back!
Get In, Sit Down, Shut Up, Hold On! M3 goes on!!
Prikaži več možnosti

TIN
TIN

BMW fanatik

• Uporabnik

Ne vem,če sem prav slišal nekje,katero elektro podjetje ima energijo brez poračuna,ali sem spet narobe slišal.

to je tam kjer so vgrajeni digitalni števci kjer plačaš dejansko porabo elektrike za vsaki mesec......podjetja tukaj nimajo veze.....
Prikaži več možnosti
    • perobmw je všeč

Plavi
Plavi

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 171
  • Avtomobil: F10

to je tam kjer so vgrajeni digitalni števci kjer plačaš dejansko porabo elektrike za vsaki mesec......podjetja tukaj nimajo veze.....

Tako je, novi števci samo javljajo porabo vsak dan in proti plačilu jo lahko tudi spremljaš prek spleta. Drugače pa ti vsak mesec z računom sporočijo tudi koliko si manj ali več porabil v % glede na prejšnji mesec oz. povprečje. Vsaj tako imam jaz.
Količina pameti na svetu je konstanta. Število ljudi na svetu pa se povečuje. A. E.
Prikaži več možnosti
    • perobmw je všeč

Dark Funeral
Dark Funeral

Heathen

• Uporabnik
  • Sporočil: 29 087
  • Avtomobil: Ne More Biti Prazno!

In cen ate storitve pri elktro slovenija z števcem v red?
Prikaži več možnosti

Dejan-V
Dejan-V

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 273
  • Avtomobil: Volvo V40 D4A Ocean Race

Jaz imam v vseh stanovanjih GEN-i, 1x na mesec si vzamem 2 minuti časa in preko spleta oddam dejansko porabo. Račun je nižji kot prej preko Elektro Ljubljana/Primorska, poračuna pa tudi ni več. Če kateri mesec nimam časa oddati porabo, plačam isto kot prejšnji mesec in ko naslednji mesec javim stanje poračunamo razliko v + ali -.

LP
Prikaži več možnosti

Plavi
Plavi

BMW fanatik

• Uporabnik

In cen ate storitve pri elktro slovenija z števcem v red?

Ni dodatnih stroškov razen, če hočeš imeti dostop do dnevne porabe. Samo nov števec potrebuješ. Če imaš novogradnjo verjetno sploh ne moreš več starega števca dobit. Koliko je pa nov dražji od starega pa ne vem, če je sploh dražji... ker itak so že ful dragi preden te priklopijo skoraj bankrotiraš.
lp

Urejal Plavi, 24.10.2011, 19:00.

Količina pameti na svetu je konstanta. Število ljudi na svetu pa se povečuje. A. E.
Prikaži več možnosti

lozinka
lozinka

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 284
  • Avtomobil: SPET M SPORT PAKET

Po vsem prebranem kar ste napisali lahko še jst odam svoje številke:

Grejemo 110m2 vrstno hišo na plin. Strošek plina od 5/2010 do 4/2011 je bil 774,04 eur. V tem je vračunana topla voda in štedilnik. Junkersova peč laufa že polnih 10 let brez okvar, vsako drugo leto redni servis. Zelo zadovoljen!
BMW Dolenjska
Prikaži več možnosti

Plavi
Plavi

BMW fanatik

• Uporabnik

Mi lahko poveš par stvari:
- koliko plačaš poleti
- koliko v najhujšem mesecu
- koliko stopinj imaš v hiši pozimi

Zanima me, ker se mi ne sanja koliko me bo stalo ogrevanje v hiši (sem šele 5 mesecev noter), pa me je kr malo strah računov... sicer imam talno in sedaj grejem na 23 (majhen otrok), aja imam pa 120m2 in dobro izolirano hišo.
Poleti sem skuril ene 25 kubikov na mesec (topla voda in kuhanje).
Prikaži več možnosti

lozinka
lozinka

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 284
  • Avtomobil: SPET M SPORT PAKET

Mi lahko poveš par stvari:
- koliko plačaš poleti
- koliko v najhujšem mesecu
- koliko stopinj imaš v hiši pozimi

Zanima me, ker se mi ne sanja koliko me bo stalo ogrevanje v hiši (sem šele 5 mesecev noter), pa me je kr malo strah računov... sicer imam talno in sedaj grejem na 23 (majhen otrok), aja imam pa 120m2 in dobro izolirano hišo.
Poleti sem skuril ene 25 kubikov na mesec (topla voda in kuhanje).

Poleti trošimo zelo malo plina (točno kubikažo ne vem), drgač plačujem pavšalno tako da celo leto plačujem enako (pavšal sem si sam določil in mesečno prijavljamo porabo).
Ko je močno hladno porabimo cca 250-300 m3 plina (to je mogoče en mesec, kak januar ponavadi). Temperaturo držimo 21 stopinj ko smo notri v bajti, dopoldan ko nas ni je 18 stopinj.
BMW Dolenjska
Prikaži več možnosti

Dark Funeral
Dark Funeral

Heathen

• Uporabnik
  • Sporočil: 29 087
  • Avtomobil: Ne More Biti Prazno!

Jaz dam za povprečno dnevno temperaturo ok oktobra do marca nekje 400-450€ in jih je med 22 in 25.

Centralna na drva. Peč se uporablja za zimsko kuhanje juh, golažev in mineštr :-)

Urejal Dark Funeral, 24.10.2011, 23:06.

Prikaži več možnosti