Skoči na vsebino

Ogrevanje stanovanjskih površin

* * * * * 3 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
1806 odgovorov v temi
QPE
QPE

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 344
  • Avtomobil: Mystic blau oil guzzler

Termostat je mišljen za ohranjanje konstantne temperature in s tem znižanje porabe in ne v smislu, da je IR panel zaradi termostata bolj učinkovit.

Termostat je v primeru ir panela zgolj temperaturno stikalo.

Bolje imet parkinsonovo in pol špricerja polit kot alzheimerjevo pa pozabit spit
Prikaži več možnosti

voodoo child
voodoo child

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 217
  • Avtomobil: kwatro

this big biznis 

ampak očitno tudi ne

Urejal Nixxon, 10.10.2019, 05:24.

Prikaži več možnosti

Popo30
Popo30
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 311
  • Avtomobil: Bmw F10 + E83

In kaj sem napisal jaz? Tako kot to, da sem trdil da 1kW ele ni 1kW toplote - Stvari si razlagaš po svoje in jih obračaš tako, da se potem lahko delaš pametnega.

Odmisli, da si v debati zato, da bi ispadel pameten, pa boš tudi ti lažje shajal.

Ne me jebat, da se sam sebi delas norca?? Napisal si, da je termostat zato, da ohranja konstantno T in za znizanje porabe. Pa se jaz delam pametnega?? Termosat ti ne zniza porabe, ne blamiraj vec sam sebe s takimi nebulozami. Edina naloga termostata je ON/OFF funkcija, kar sem ti napisal ze par strani nazaj.

Jaz se ne rabim delat pametnega, sploh pa ne v tej temi, ker te nesem v znanju kak si dolgi pa siroki. Vsak, ki sodeluje v tej debati vidi, da ti niti osnove fizike niso jasne. Naprej mi prides kot @portland, ki mi je par dni nazaj v tej temi pisal, da TC na mesec porabi 200€ in, da je nemogoce, da je to poraba za celotno kurilno sezono.

Se to, ne napise se ISPADEL (kot si ti napisal) ampak se napise IZPADEL ;) Ne reci, da te tudi slovnica jebe. Sto ludi sto cudi...sto zena dvesto sisa :)

PS: preberi si se enkrat svoj post #1379, kjer pises da ne morem enostavno zakljucit, da je 1kW=1kW in bos dojel, da si ne razlagam po svoje ampak samo povzemam tvoje nebuloze.

Urejal Popo30, 09.10.2019, 14:19.

Prikaži več možnosti

DomenG
DomenG

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 471

umirita konje...ni potrebe se spičit tle do kraja....naj pametnejši odneha, predlagam, da odnehata oba :ok

Prikaži več možnosti
    • Bavarious je všeč

Bavarious
Bavarious

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 187
  • Avtomobil: Bangle box

Ne me jebat, da se sam sebi delas norca?? Napisal si, da je termostat zato, da ohranja konstantno T in za znizanje porabe. Pa se jaz delam pametnega?? Termosat ti ne zniza porabe, ne blamiraj vec sam sebe s takimi nebulozami. Edina naloga termostata je ON/OFF funkcija, kar sem ti napisal ze par strani nazaj.

Jaz se ne rabim delat pametnega, sploh pa ne v tej temi, ker te nesem v znanju kak si dolgi pa siroki. Vsak, ki sodeluje v tej debati vidi, da ti niti osnove fizike niso jasne. Naprej mi prides kot @portland, ki mi je par dni nazaj v tej temi pisal, da TC na mesec porabi 200€ in, da je nemogoce, da je to poraba za celotno kurilno sezono.

Se to, ne napise se ISPADEL (kot si ti napisal) ampak se napise IZPADEL ;) Ne reci, da te tudi slovnica jebe. Sto ludi sto cudi...sto zena dvesto sisa :)

In zdaj boš rekel da je isto, če segrevam na 28°C, počakam da pade na 19 in spet grejem do 28? Očitno drugače kot z raznimi "ovcami, kratko pametjo in slovnico", ki bi jo lahko mimogrede tudi sam malo izpopolnil, glede na to, da želiš izpadit tudi na tem področju najbolj pameten (jaz sem svojo popravil 2 minuti pred tabo) ne znaš komunicirat.

Jaz pa pač na tvoj način ne, tako da nadaljuj s svojimi predavanji, filaj ego dalje, jaz pa te pri tem ne bom več oviral, ker ti vse to neizmerno privoščim. :)

I'm not trying to impress you ... but I have a tractor.
Prikaži več možnosti

Popo30
Popo30
  • Uporabnik

Jaz sem ziher, da bi se opico prej naucili in bi prej dojela tako preproste zadeve, kot jih tukaj razlagamo @Bavariousu. Clovek je napisal, da 400W radiator ni uspel ogret kopalnice, 330W panel pa uspe brez problema. Spodaj pa je se posebej napisal, da adaptirala se je samo kopalnica in se nic ni dodatno izoliralo, da nebi slucajno si kdo narobe razlagal. Hahaha.. pa kdo je tu nor?? :)
Prikaži več možnosti

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 949
  • Avtomobil: E92 320i, F30 320d

Termostat je v vsakem primeru zgolj temperaturno stikalo... Glede na vhod krmili izhod. Sicer lahko ima tudi malo pameti v smislu PIDa, več senzorjev itd... ampak v končni fazi je temperaturno stikalo.

Urejal bpavsic, 09.10.2019, 14:30.

Prikaži več možnosti

bullit
bullit

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 886
  • Avtomobil: 2Fast4You

Naj mi še en enkrat razloži kako naložiti sliko, da lahko pripopam sliko od GenI porabe. Mater cel post sem zbrisal, ko se se z sliko je*al  :damn

Na kratko ker se mi mudi.

Bajta ima 200 m2, noter je 12 IR panelov različnih W, zidano je z siporeksom TB35 + 15 cm stiroporja. Noter je bilo letos na novo prepleskano z neko termoshield barvo katera naj bi bila oh in sploh, nimam pa reference prej/potem, ker še ni bilo mraza. Okna so lesena, vhodna vrata pa nekaj od Inotherma, koliko je izolacije na strehi pa nimam pojma.

V bajti imamo v bivalnih porsotrih cca 21 st., v spalnih 18, v kopalnicah pa zju3 23, ker smo razvjajeni, da gremo iz tople postle v toplo kopalnico, čez dan pa 21 st.

Glavni razlog za odločitev je bilo fajno počutje, ko smo testirali, ter da ne izsušuje zraka ( kar ga stensko/talno tudi ne, ampak nam je po IR paneli boljši )

Glede stroškov elektrike pa, ko boste primerjali prosim izločite poletne mesece, ker smo skozi na morju.

Aja še drva, porabimo ene 10 onih obkaminskih thingiyov za drva, ki lepo izgledajo, noter gre od oka nekih 20 drv. Koliko pa to je pa nimam pojma, ker me tast zalaga z sadnim drevjem, tako da pripelje vsake 2 leti eno avto prikolico v razsutem stanju  :ok2

HUSTLER FOR LIFE!!!

Prikaži več možnosti

Popo30
Popo30
  • Uporabnik

In zdaj boš rekel da je isto, če segrevam na 28°C, počakam da pade na 19 in spet grejem do 28? Očitno drugače kot z raznimi "ovcami, kratko pametjo in slovnico", ki bi jo lahko mimogrede tudi sam malo izpopolnil, glede na to, da želiš izpadit tudi na tem področju najbolj pameten (jaz sem svojo popravil 2 minuti pred tabo) ne znaš komunicirat.

Jaz pa pač na tvoj način ne, tako da nadaljuj s svojimi predavanji, filaj ego dalje, jaz pa te pri tem ne bom več oviral, ker ti vse to neizmerno privoščim. :)

Logicno, da ni isto. Kar pa sploh ni point. Ce bos zelel sodelovat v tej in podobnih debatah, se bos moral naucit osnove fizike pa mogoce se kaj vec. Trenutno s svojim znanjem nisi kompetenten sogovornik, ker skace iz ene na drugo stran in ti zadeve niso jasne, kljub temu, da ti je par ljudi ze napisalo kako in kaj. Ampak, ce si trd si trd. In ne skrbi, ti mene ne oviras, znanje, ki ga imam, mi ga ne mores vzet. S tem, ko kontriras z bedastimi odgovori smesis samo sebe. Mene ne :) jaz sem svoj ego nafilal, ko sem prisel do tocke, da sem sposoben naredit projekt strojnih instalacij v lastni reziji :) tukaj na forumu lahko samo delim, kar sem se naucil, vse to samo z namenom komu pomagat.
Prikaži več možnosti

Popo30
Popo30
  • Uporabnik

Naj mi še en enkrat razloži kako naložiti sliko, da lahko pripopam sliko od GenI porabe. Mater cel post sem zbrisal, ko se se z sliko je*al  :damn

Na kratko ker se mi mudi.

Bajta ima 200 m2, noter je 12 IR panelov različnih W, zidano je z siporeksom TB35 + 15 cm stiroporja. Noter je bilo letos na novo prepleskano z neko termoshield barvo katera naj bi bila oh in sploh, nimam pa reference prej/potem, ker še ni bilo mraza. Okna so lesena, vhodna vrata pa nekaj od Inotherma, koliko je izolacije na strehi pa nimam pojma.
V bajti imamo v bivalnih porsotrih cca 21 st., v spalnih 18, v kopalnicah pa zju3 23, ker smo razvjajeni, da gremo iz tople postle v toplo kopalnico, čez dan pa 21 st.

Glavni razlog za odločitev je bilo fajno počutje, ko smo testirali, ter da ne izsušuje zraka ( kar ga stensko/talno tudi ne, ampak nam je po IR paneli boljši )

Glede stroškov elektrike pa, ko boste primerjali prosim izločite poletne mesece, ker smo skozi na morju.

Aja še drva, porabimo ene 10 onih obkaminskih thingiyov za drva, ki lepo izgledajo, noter gre od oka nekih 20 drv. Koliko pa to je pa nimam pojma, ker me tast zalaga z sadnim drevjem, tako da pripelje vsake 2 leti eno avto prikolico v razsutem stanju  :ok2

@bullit tvoja hisa je skoraj pasivna pa ne skoraj, je pasivna. Pri 35cm siporexa in 15cm izolacijev bistvu sploh nebi rabil aktivnega ogrevanja. Dovolj bi bilo, ce bi imel rekuperator in predgrelni register, da bi v hisi imeli 21-22 stopinj. Take hise je dobesedno vseeno na kak nacin se ogrevajo, ker bo poraba v vsakem primeru minimalna. Pa ce je to TC, elektricni radiatorji, IR paneli ali pa samo par drv v kaminu. Ce ne pazis lahko hiso zelo hitro pregrejes. In preprican sem, da vam IR paneli ne delajo vec kot pa samo par ur na dan. Pa se to pri zunanjih T pod niclo.
Prikaži več možnosti

QPE
QPE

BMW fanatik

• Uporabnik

Termostat je v vsakem primeru zgolj temperaturno stikalo... Glede na vhod krmili izhod. Sicer lahko ima tudi malo pameti v smislu PIDa, več senzorjev itd... ampak v končni fazi je temperaturno stikalo.

Res je ...to sem napisal samo zato ker se mi zdi da si ga Bavarious predstavlja kot neke vrste regulator za znižanje porabe elektrike, kar pa seveda ni res.

Bolje imet parkinsonovo in pol špricerja polit kot alzheimerjevo pa pozabit spit
Prikaži več možnosti

Mat xxl
Mat xxl

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 577
  • Avtomobil: BMW logicno

Ali kdo pozna etažne toplotne črpalke, lahko v kombinaciji z plinsko pečjo, ki bi nadomestile do sedaj samo sicer sodobne plinske peči v novejših soseskah.  Za zunanjo enoto, ki bi bila na strehi velikost ni problem, za notranjo pa je zaželena stenska namestitev v velikosti notranje plinske peči lahko višje....

To se je že pojavljalo nekaj let nazaj, potem pa ne vem, ali je šel razvoj naprej .......   v skrajni sili, lahko tudi taka samo toplotna brez plina in z elektro "backup" grelci. 

Prikaži več možnosti

QPE
QPE

BMW fanatik

• Uporabnik

Bajta ima 200 m2, noter je 12 IR panelov različnih W, zidano je z siporeksom TB35 + 15 cm stiroporja. Noter je bilo letos na novo prepleskano z neko termoshield barvo katera naj bi bila oh in sploh

Zakaj si ob tako korektni gradnji in izolaciji sploh šel noter premazovat s to čudežno zadevo? kolikor je meni jasno naj bi se tega posluževali pri gradnjah s slabo izolacijo...

Zdi se mi da si se zgolj zaklal in se ti bo zdej pojavljala kakšna plesen zaradi "nedihanja" zidov oz boš moral izdatno zračit prostore da se ji boš izognil...

Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

Popo30
Popo30
  • Uporabnik

Ali kdo pozna etažne toplotne črpalke, lahko v kombinaciji z plinsko pečjo, ki bi nadomestile do sedaj samo sicer sodobne plinske peči v novejših soseskah.  Za zunanjo enoto, ki bi bila na strehi velikost ni problem, za notranjo pa je zaželena stenska namestitev v velikosti notranje plinske peči lahko višje....

To se je že pojavljalo nekaj let nazaj, potem pa ne vem, ali je šel razvoj naprej .......   v skrajni sili, lahko tudi taka samo toplotna brez plina in z elektro "backup" grelci.

TC je na trgu, kar nekaj. Vedet moras, koliko si pripravljen vlozit, ker takrat se ponudba malo skrci. Potem ali bi z njo ogreval samo hiso ali tudi SV. Za cca 5-6000€ dobis ze solidne TC od daikina s tem novim plinom R32, novi panasonic je tud super zadeva in pa mitsubishi. Zanimiv je tudi LG-jev monoblock, ki ga dobis ze za 3500€ in je na seznamu eko sklada za subvencije. Prav tako ima ta nov R32 plin, oddaljen dostop preko oblaka oz app, dva ogrevalna kroga plus SV, 6kW grelce za backup pa tud vizualno zgleda ok. Monoblock pomeni, da je vse v enem, torej v zunanji enoti, notranje enote ni. Na steni imas samo upravljalnik in pa nekje bojler za SV, ce se odlocis ogrevat tudi vodo.

https://www.dines.si...9-kw-eno-f-r32/
Prikaži več možnosti
    • Mat xxl je všeč

Car Uroš
Car Uroš

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 574
  • Avtomobil: e39 530i

Če ste že taki fiziki, vsaj uporabljajte pravilne izraze za veličine in enote, ker 1 kW elektrike ali toplote ni nič.

Z kW lahko označimo električno moč ali pa toplotni tok. kW toplote pa ne obstaja, kvečjemu kWh. S katero pa označimo tudi električno energijo.

Se pa strinjam, da z 1 kWh električne energije v prostor dovedemo 1 kWh toplote, pa naj bo to navadni električni radiatio, IR panel ali pa termoakumulacijska peč.

Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 26 688
  • Avtomobil: BMW E30 MT1

Hay!

@Bavarious sej vse lepo in prav samo, če ti več ljudi hoče nekaj povedati (dobro namerno) ti pa še kar z glavo skozi zid....al pač res nimaš pojma o fiziki in energetiki ali pa se mogoče malo norčuješ iz nas....uglavnem 1kW = 1kW in to je dejstvo! 

No pa ker vidim, da vas ima kar nekaj pojma o tej temi bom še tukaj vprašal....živim v bloku (letnik 2005, tako da nekaj izolacije sigurno mora biti) in imam svojo plinsko peč (sedaj bo stara 14 let) in ogrevanje na radiatorje. imam občutek, da bo peč počasi odelala svoje in bo potrebna menjava. malo razmišljam o toplotni črpalki ampak bolj kot račun manj se mi zdi a je to optimalna varianta. Sedaj imam račun cca 70 eur za plin v največji kurlni sezoni (od decembra pa do marca), ostale dni ko ne kurim imam položnico cca 15 eur (samo za ogrevanje sanitarne vode...v tem znesku so tudi omrežnima in vse kar pride zraven tako da plina je zelo malo). glede na začetno investicijo TČ mislm, da pri meni to ne pride v poštev. ali pač?(sploh zato ker imamo samo radiatorje)...aja stanovanje je veliko 80m2

... glede na to, da si iz Lj preveri na Eco skladu.... sofinancirajo 50% oziroma max. 2k€....vaillanta (drugega niti ne priporočam za plinsko centralno) 25kw pretočna peč te pride cca 2 jurja, od tega ti dajo nazaj jurja...

... jaz sem to planiral za letos, ampak je zmanjkalo €, tako, da si bom privoščil samo manjši servis... peč je pa letnik 2003....letno damo za ogrevanje, kuhinjo in vodo v eni kopalnici Cca 700-800€ v slabo izolirani bajti....

lp

joda
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

bojan.u
bojan.u

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 709
  • Avtomobil: BMW E60, 530d

TC je na trgu, kar nekaj. Vedet moras, koliko si pripravljen vlozit, ker takrat se ponudba malo skrci. Potem ali bi z njo ogreval samo hiso ali tudi SV. Za cca 5-6000€ dobis ze solidne TC od daikina s tem novim plinom R32, novi panasonic je tud super zadeva in pa mitsubishi. Zanimiv je tudi LG-jev monoblock, ki ga dobis ze za 3500€ in je na seznamu eko sklada za subvencije. Prav tako ima ta nov R32 plin, oddaljen dostop preko oblaka oz app, dva ogrevalna kroga plus SV, 6kW grelce za backup pa tud vizualno zgleda ok. Monoblock pomeni, da je vse v enem, torej v zunanji enoti, notranje enote ni. Na steni imas samo upravljalnik in pa nekje bojler za SV, ce se odlocis ogrevat tudi vodo.

https://www.dines.si...9-kw-eno-f-r32/

Pri monobloku si pozabil na glikol oz. antifriz, če slučajno zmanjka elektrike...

Prikaži več možnosti
    • Mat xxl in Popo30 uporabnikom je všeč to sporočilo

Popo30
Popo30
  • Uporabnik

Pri monobloku si pozabil na glikol oz. antifriz, če slučajno zmanjka elektrike...

Ja res je ampak elektrike mora zmanjkat ravno takrat, ko je zunaj T vsaj par stopinj pod niclo in pa zmanjkat je mora za vsaj nekaj casa. Smo enkrat nekaj racunali, koliko casa je potrebno, da se voda iz sistem talnega, ki ima v tistem momentu nekje med 25-35 stopinjami (odvisno od potreb hise po toploti) najprej ohladi in nato se zmrzne. Nekateri pa enostavno celoten sistem talnega ogrevanja napolnijo z glikolom ali pa antifrizom. Pac zanemarijo tisti strosek na zacetku in se preventivno zavarujejo. Je pa se en drug nacin z nekim varovalom, nevem tocno, ker zadnje case nisem kaj dosti spremljal trga TC in ostalega povezanega z njimi.
Prikaži več možnosti

MajoR
MajoR

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 230
  • Avtomobil: E39 X2 = 14 Zyl.

Vidim da ste se razpisali, zal nimam cas prebrat vsega.

Glede IR panelov. Ce hocete na svoji kozi obcutit (dobesedno) kako se obnesejo v praksi, idite v Terme Olimija, tisti del kjer lahko gres z otroci (ne spoznam se vec kako se cemu rece, od kdar so jih prenovili/locili).

Jaz sem skoraj zmrznil, tak neprijeten obcutek, nisem vedel al je hladno al je topolo. Ko pa si nekaj casa na miru, pa cutis zgeco kozo, posebej gori v nadstropju kjer imajo peskovnik za otroke. Pa ko prides iz vode, brrr..V glavnem, tudi en partner jih promovira in prodaja po At, tako da je marketing mocan ampak meni ne ugaja ta vrsta toplote.

V hiso jih ne bom dal, mojih 5 centov :)
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 20 688
  • Avtomobil: BMW x

Tisti, ki trdite, da IR paneli delujejo le v ON/OFF načinu, ste me kar malo presenetili, ker to že dolgo ni res!

Kot ste opazili jih ne maram, a napišimo vso resnico ...

Tako kot vsi električni grelci tudi IR paneli omogočajo zvezno poceni regulacijo od 0-100% moči ... kot npr. dimmerji za klasične žarnice ali gas pri avtu - kolikor ukažeš, toliko dobiš.

Če je stvar vezana še v povratno zanko s tipalom pa lahko delujejo bolj precizno kot npr. plinski gorilci.

Don't drive faster than your angel can fly...¯\_(ツ)_/¯

Prikaži več možnosti