Skoči na vsebino

Ogrevanje stanovanjskih površin

* * * * * 3 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
1806 odgovorov v temi
Popo30
Popo30
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 307
  • Avtomobil: Bmw F10 + E83

Sem pogledal in imam res izklopljene grelce. Kaj bi pridobil s tem če jih vklopim? Mogoče razbremenil kompresor?

Mogoce nic, ker ni nujno, da bi se ti sploh kdaj vklopili. Lahko pa pride so situacije, ko jih bo TC potrebovala in takrat je sigurno fajn, da so aktivirani. Ce jih das zdaj na ON, se nebo nic spremenilo, vse bo ostalo enako kot do zdaj. TC ima svojo “pamet” in tocno ve kdaj in kako mora delat. Je pa res, da kadar ji pomagajo grelci se razbremeni kompresor. Sej imas parametre za nastavit kdaj se lahko grelci vklopijo pa pac predvidis situacije kdaj mislis, da bi bilo fajn, da bi pomagali TC. Npr pri -10, ce kompresor po 1 uri ne dosezene zeljene T. Se pravi bo kompresor ogreval in ce mu v eni uri ne uspe dosec zeljene T, bo vklopil grelec - 1. stopnjo in ogrel do konca. Poraba bo za par centov vecja. Lahko pa ima kompresor daljso zivljenjsko dobo zaradi tega. Imas pa se drugo in tretjo stopnjo grelcev, ki jih pa verjetno nikoli nebos rabil lahko pa pustis aktivirane in spremljas dogajanje. Je vcasih zanimivo opazovat kaj in kako se odvija proces ogrevanja pod razlicnimi pogoji :)
Prikaži več možnosti

Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 20 687
  • Avtomobil: BMW x

V nekaterih TČ so grelci tudi zato, da se v slučaju visoke vlage zraka in zmrzovanja komponent to čimprej odtaja in spet deluje normalo. Tega je pri domačih TČ sicer malo, se pa najde v večjih ind. TČ.

Zato jaz grelcev hardwersko po žicah ne bi odklapljal, če je to opcijsko v programu pa ni problem, ker je proizvajalec to očitno rešil že drugače.

Urejal Iztok Z., 12.10.2019, 10:01.

Don't drive faster than your angel can fly...¯\_(ツ)_/¯

Prikaži več možnosti

DreamBMW
DreamBMW

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 592
  • Avtomobil: E61 530dTA

Aha super. Daj mi še povej, ali lahko jaz vidim koliko porabi za ogrevanje in koliko za SV. Mogoče procentualno, časovno....
Imam en števec samo za TČ se pravi mi beleži porabo elektrike samo za TČ
Koliko pa je 1 Kwh štroma?

V nekaterih TČ so grelci tudi zato, da se v slučaju visoke vlage zraka in zmrzovanja komponent to čimprej odtaja in spet deluje normalo. Tega je pri domačih TČ sicer malo, se pa najde v večjih ind. TČ.
Zato jaz grelcev hardwersko po žicah ne bi odklapljal, če je to opcijsko v programu pa ni problem, ker je proizvajalec to očitno rešil že drugače.

Ja ja. Pri meni so softwearsko izključeni grelci, se vidi na sliki.
LP
Prikaži več možnosti
    • Iztok Z. je všeč

Popo30
Popo30
  • Uporabnik

1kWh stroma je z vsemi prispevki za OVE, trosarine, omreznine in ostale jajce cca 0.13€. Tu nekje je povprecje.
Prikaži več možnosti

Zelenc
Zelenc
  • Uporabnik
  • Sporočil: 348
  • Avtomobil: Z4

Pozdravljeni mojstri in ostali energetski obvladači in sicer me nekaj zanima, ko sem pravkar prezračeval radiatorje in dofilal vodo v sistem  ogrevanja.

Na peči centralne kurjave KIV Vransko, letnika 1996 imam napisano, da lahko obratuje na olje in plin, obenem za obe gorivi napisano moč: 26 - 40 KW.

To je kar velik razpon oz. me zanima katera cifra je zdaj bolj realna in kaj pomeni tista ta druga? (kot napisano olje in plin se cifri na tabeli ponovita).

Jaz uporabljam kurilno olje, na plin ni obratovala nikoli. Peč bo verjetno to kurilno sezono še zadnjič pokazala kaj zmore in potem TČ drugo leto. :)

Prikaži več možnosti

Popo30
Popo30
  • Uporabnik

Plin in olje imata razlicne kurilne vrednosti. Enaka kolicina plina in olja ne pomeni enake kolicine oddane toplote. Podatki na peci pa ti kazejo s kaksno max mocjo lahko pec deluje, ko jo uporabljas na olje in, ko jo uporabljas na plin. Enako je pri kaminskih peceh. Razpon moci je vecinoma naveden od do in je odvisen od vrste lesa in od kolicine lesa, ki v tistem trenutku izgoreva.
Prikaži več možnosti

Zelenc
Zelenc
  • Uporabnik
  • Sporočil: 348
  • Avtomobil: Z4

OK. Ker meni je bilo čudno to napisano in za obe gorivi identično v tisti, se pravi v obeh primerih 26 - 40 KW. V vsakem primeru je zadeva konkretno predimenzionirana kot tudi radiatorji. Zato predvidevam, da prehod na TČ ne bo nek problem, kljub pomanjkanju talnega gretja. :)

Prikaži več možnosti

lodar
lodar
  • Uporabnik
  • Sporočil: 286
  • Avtomobil: e91

Evo dobil Netatmo termostat. Ali kdo ve kako se to poveže? Trenutno imam 3 žice (slika spodaj), Netatmo ima pa samo priključek za 2 žici...84C0C89A-0865-45EE-BC31-29F2BCD1A47F.jpeg 3F04C1CF-52FA-4BF6-A3CA-924A00B37DCC.png
Prikaži več možnosti

berni
berni

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 199
  • Avtomobil: BMW 325i E92 M

Evo dobil Netatmo termostat. Ali kdo ve kako se to poveže? Trenutno imam 3 žice (slika spodaj), Netatmo ima pa samo priključek za 2 žici...attachicon.gif84C0C89A-0865-45EE-BC31-29F2BCD1A47F.jpegattachicon.gif3F04C1CF-52FA-4BF6-A3CA-924A00B37DCC.png

https://www.vaillant...atmo-515081.pdf

Urejal berni, 24.10.2019, 13:31.

Prikaži več možnosti
    • Iztok Z. in Mat xxl uporabnikom je všeč to sporočilo

lodar
lodar
  • Uporabnik

Legenda! Thx
Prikaži več možnosti

janez79
janez79

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 90
  • Avtomobil: BMW E46 320dT

Sedaj pa ne ven točno kako je nastavljena. Bom jutri malo pogledal pa napišem.
Serviser je sosed ki je zmontira preko 500 enakih TČ in je rekel, da sta od vseh zmontiranih crknila moja in še ena. Obema toplotni izmenjevalec. Druga je bila stara 7 let. V razlog se ni poglabljal, ker drugače vse delajo BP.
Da ne rabi grelcev pa je mogoče razlog v tem, ker je moja visokotemperaturna in ima ustrezno močnejši kompresor... ne vem
Tudi z varovalkami ni problem. Imam glavne 3 X 35A

Ste sistem napolnili s kapnico brez dodatkov?

Prikaži več možnosti
    • DreamBMW je všeč

andrej777
andrej777

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 058
  • Avtomobil: e30 320i, e90 320d xDrive

Glede na trenutne temperature lahko peči in toplotne pošraufamo ven. :ok2

:ok BMW F800S AC SCHNITZER:ok
:metalc:metalc:okBMW e30 1985 320i MTech1:ok:metalc:metalc
e90 320d xDrive Objavljena slika

Prikaži več možnosti

DreamBMW
DreamBMW

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 592
  • Avtomobil: E61 530dTA

Ste sistem napolnili s kapnico brez dodatkov?

Verjetno ne. To pa prvič slišim. Povej kaj več.
LP
Prikaži več možnosti

Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik

Glede na trenutne temperature lahko peči in toplotne pošraufamo ven. :ok2

Boš to ponovil čez en teden?  :-D

Prikaži več možnosti

nixx
nixx

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 407

upajmo :ok2

Prikaži več možnosti

uursi
uursi

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 476
  • Avtomobil: BMW 528iA, BMW 530dX

Kakšen namig kateri stenski radiator "lojtra" ima zanimiv termostat da se nastavi na temperaturo. Ali je dober tudi termostat na tri stopnje pa se ugaša kolikor je segreta lojtra ne pa prostor.

Prikaži več možnosti

Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik

Dvomim, da boš to našel že narejeno. Lahko pa na lojtro postaviš tipalo in vežeš preko takšnega termostata, da bo lojtra vedno enako topla ne glede na okolico ... https://www.ebay.com...5.c100010.m2109

Prikaži več možnosti

lodar
lodar
  • Uporabnik

https://www.vaillant...atmo-515081.pdf

Prilagam še sliko vezja iz peči, če je kdo ve kam gre katera žica? Da ne odkrivam tople vode...

Pripete slike za predogled

• 1B83CB5A-F960-45A1-B62E-ABD7EA31F450.jpeg
Prikaži več možnosti

janez79
janez79

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 90
  • Avtomobil: BMW E46 320dT

Verjetno ne. To pa prvič slišim. Povej kaj več.

O tem kar veliko pišejo po tujini. (Jaz se grejem na olje).

Glede na temp. v talnem gretju, se v sistemu razvijejo bakterije. Sistem se mora polniti z namenskimi tekočinami - aditivi, ki se jih doda v vodo.

Če se to ne doda, bakterije spremenijo ph vode, kar je slabo za sistem.

Pri letnem vzdrževanju se mora meriti ph vode in ga po potrebi popraviti.

Kapnica pa je glede na vse najslabša...bakterije, brez klora...

Prikaži več možnosti

antasi
antasi

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 916
  • Avtomobil: star Bmw

Prilagam še sliko vezja iz peči, če je kdo ve kam gre katera žica? Da ne odkrivam tople vode...

To itak vsak obvlada. Pač probaš. Več kot ubit te itak nemore. Edino če boš imel smolo bo bajta zgorela.
Prikaži več možnosti