Skoči na vsebino

Pranje avtomobila temne barve

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
60 odgovorov v temi
grahovc
grahovc

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 205
  • Avtomobil: volvo xc60

wolf chemicals body wrap se mora nanašat na čist lak (ali preko wolf shine and seal). Torej preko nobenih glazeov ali česarkoli. Le tako ima namreč popolno podlago za sprijemanje z površino. Prav tako pa ni priporočljivo čez njega iz z kakim QD ali project 32. Za to je primeren le wolf nano qd :)

ostali "polimerni" sealanti pa teh "zahtev" nimajo.

Drugače pa lepo opisan postopek :ok
Prikaži več možnosti

Stilus
Stilus

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 791
  • Avtomobil: BMW 520d F10 SophistoGray

No torej, nabavim en "čistilni sneg", s katerim zasnežim avto, sperem in obrišem z mikrokrpo... pa bo še najmanj škode. :)

Pač, avto je nov, lak je brez unih "ris", ki nastanejo sčasoma in rad bi čim dalj ohranil takega, kot je.

btw, je vsaka mikrokrpa dobra (une iz mercatorja so ok?) al je za avto kaj posebnega?
Se z njo obriše do suhega al ostane gor še kaj sledi vode?

Kaj uporabljat za pranje kolotekov (notranjost, pri gumah)?

Hvala za info! :)

LP
BMW 520d F10 Sophisto Gray
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 55 320
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Kupi prav krpo za sušenje avta. Je ogroooomna. Tiste iz Mercatorja so ponavadi vsaj 1krat manjše.
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

grahovc
grahovc

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 205
  • Avtomobil: volvo xc60

No torej, nabavim en "čistilni sneg", s katerim zasnežim avto, sperem in obrišem z mikrokrpo... pa bo še najmanj škode. :)

Pač, avto je nov, lak je brez unih "ris", ki nastanejo sčasoma in rad bi čim dalj ohranil takega, kot je.

btw, je vsaka mikrokrpa dobra (une iz mercatorja so ok?) al je za avto kaj posebnega?
Se z njo obriše do suhega al ostane gor še kaj sledi vode?

Kaj uporabljat za pranje kolotekov (notranjost, pri gumah)?

Hvala za info! :)

LP

Ja ma če je avto fajn zapacan tudi tisti snowfoam ne pomaga dosti (sploh nekateri so popolnoma neučinkoviti).
Snowfoam (autobrite magifoam --> dobiš pri carshinefactory) učinkovito zmehča umazanijo in je kar nekaj tudi odstrani. Bistveno je to, da ko jo zmehča se dosti lažje odstrani umazanijo z nežnim pranjem in ne rabiš drgnit ko budala, sploh če imaš kako zaščito na avtu, potem je vse še lažje :)

evo ti dober videoo kako se opere avtomobil

ti recimo da predtem uporabiš še snowfoam. Ga naneseš na avtomobil, pustiš ene 15-30min in spereš, nato pereš po gornjem videu.
Za sušenje uporabi pa tisto veliko krpo za sušenje, modro z rdečim robom, ali pa belo z modrim robom. Obe sta odlični in cenovno ugodni. Vbistvu maš komplet na spoliraj.si, kjer imaš šampon, krpo, gobo.. priporočam:)

Za koloteke pa jaz uporabljam kar večnamensko čistilo v razmerju 1:5, našpricam, očistim s krtačo ter sperem.

Lp
Prikaži več možnosti

E87 driver
E87 driver

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 105
  • Avtomobil: Bmw e87

kaj mentite o visoko tlačnem čistilcu na paro za čiščenje trdovratne umazanije iz laka?
npr. Katran, mušice 2x zapečene:-D

Probam na dlan in ni hudo vroče da bi me speklo ampak vseen ali je previsoka temperaturna razlika za lak (šok) da mi ne bi kej popokal:confused
Prikaži več možnosti

Stilus
Stilus

BMW fanatik

• Uporabnik

... da malo obudim temo.

Vprašanje... kako preprečiti nastanek "swirls" v laku? Ali to po nekaj pranjih že po defaultu nastane?

LP
Prikaži več možnosti

Octopus
Octopus

Licence to rust

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 409
  • Avtomobil: E34touringVR12, T3 SYNCRO

Po defaultu nastane, ker večina "po defaultu" ne zna pravilno prati avta, ali pa včasih celo noče. :ok2
Swirli niso nekaj, kar "nastane" samo po sebi ali zaradi kemije, temveč le zaradi nepravilnega pranja (posledično zaščite) lahka vozila.
Torej, če bi ti hotel obrazložiti za kaj in kako se rešiti te mehanske poškodbe, bi lahko razpredali do strani bivše teme o Maleziji, pa bi se vedno še kaj našlo.
Načeloma je enačba izjemno enostavna:
Več ko vložiš nege, truda, ljubezni in tudi denarja, manj bo swirlov.

Torej:
- Odpišeš avtopralnice, le ročno pranje
- Stare, nekvalitetne gobe zabrišeš v smeti, in kupiš kvalitetno reč.
- Paziš na čistočo orodja za pranje (tako vedra, kot rokavice, ipd)- vsak mikro pesek ki pride zraven bo povzročil nove swirle.
- Obvezna uporaba vsaj dveh veder, torej šampon in splakovanje, ki so čista, po možnosti s tisto mrežico na dnu za preprečevanje stika z svinjarijo na tleh.
- Vodo za spiranje med pranjem večkrat zamenjaj
- Kvalitetna zaščita laka (voski, ipd)
- Kvaliteten šampon- uporaba domačih Prilov in ostalih smeti ki odstranijo še zaščito na laku odpade
- Predpranje
- Obvezno pranje od vrha navzdol
- Logično- pogosto pranje, da se umazanija ne zapeče in zažira
- Kvalitetna reč za sušenje, po možnosti čim večja namenska brisača
...

Enostavno preveč obširna tema. Kolikor truda, časa in financ vložiš, toliko boljši bo rezultat. Seveda je smiselno ubrati posamezniku razumno in ekonomično pot. :)

Da bi na hitro razložil ne vem... mogoče kak video na to temo.. Tegale sem pogledal slabo minuto (več se mi neda, nimam časa) in zgleda precej smiseln.
http://video.google....56069207401372#
Tega je poln internet, malo pobrskaj in preberi.:ok
Srečno in uspešno pranje, v prihodnjih toplih dneh bo super sprostitev.:mljask

EDIT: Ok, sem malo bolj pogledal našega robokopa- načeloma je to precej šolski primer, potem si vzameš več časa in bo šlo- njemu sem udi in drgne od vrat do pragov, vse naenkrat. Nek osnovni občutek pa dobiš iz tega videa. :)
BTW: Če pa kdo želi le avtomatsko pralnico, te delno reši le dobra zaščita.

Urejal Octopus, 08.05.2012, 23:07.

Prikaži več možnosti
    • bolhapolhax je všeč

Stilus
Stilus

BMW fanatik

• Uporabnik

... da povem konkretno, perem z dvema "gobama", z eno streho, pokrov motorja, prtljažnik in nekje do polovice vrat, z drugo od polovice vrat navzdol, zadnji del in prage.

Uporabljam šampon Amor All (zeleni) - 3 zamaške na vedro - ter za brisanje mikrokrpo sonax (rdečo).

Občutek imam, da je po vsakem pranju več "swirlov", al pa se že meni malo blede ... Zato tudi sprašujem te stvari.

Zato bi rad, preden jih nastane še več, kar se da popazil na to, da NE nastajajo, če ni treba da nastajajo...

... če bi vedu, da je temna barva tko občutljiva, bi vzel titansilber :P

LP

Urejal Stilus, 09.05.2012, 07:35.

Prikaži več možnosti

csf
csf

Licence To Sell

• Uporabnik
  • Sporočil: 969

... da povem konkretno, perem z dvema "gobama", z eno streho, pokrov motorja, prtljažnik in nekje do polovice vrat, z drugo od polovice vrat navzdol, zadnji del in prage.

Uporabljam šampon Amor All (zeleni) - 3 zamaške na vedro - ter za brisanje mikrokrpo sonax (rdečo).

Občutek imam, da je po vsakem pranju več "swirlov", al pa se že meni malo blede ... Zato tudi sprašujem te stvari.

Zato bi rad, preden jih nastane še več, kar se da popazil na to, da NE nastajajo, če ni treba da nastajajo...

... če bi vedu, da je temna barva tko občutljiva, bi vzel titansilber

Kako se izogniti swirsom in poškodbam, bom poskusil napisati čim bolj preprosto;

1. Avtomobil premaži z sealntom, voskom, nano premazom...zakaj? avtomobil bo dlje časa čist, umazanija se ne bo sprijemala z površino in posledično bo pranje enostavnejše.

2. uporabiš lahko predpranje z snow foamom...zakaj? snow foam pustimo na površini cca.10min in razgradi umazanijo, ki je na površini in ga pred pranjem enostavno speremo in tako je na površina vsaj 50% manj umazanije

3. za pranje uporabimo metodo dveh veder...zakaj? v enem vedru naj bo šampon, v drugem voda. Tako zmanjšamo nanos umazanije iz vedra nazaj na površino-tukaj lahko naredimo največ škode na barvi ker pri klasičnem pranju gobo namakamo v vedro polno umazanije:frown

Objavljena slika

4. šampon naj bo PH neutralen in dobro "lubriciran"zakaj? PH neutralni šampon ne bo poškodoval barve, ker je dobro "lubriciran" posledično vodo naredi bolj "mastno" in goba ali rokavica ne ustvarja traenja po površini.

5. goba naj bo 100ppi ali rokavica iz merino volne...zakaj? klasične gobe imajo nekaterr tudi 50ppi peno kar pomeni, da takoj ko z njo "potegnemo2 po površini se v njej skladišči en kup mikropraha s katerim potem drgnemo površino, 100ppi goba pa teh delcov ne absorbira in ohranja površino za pranje čisto. Enako se godi tudi merino rokavici ki ima podobno funkcijo kot 100ppi goba-ne zadržuje umazanije in trdih delcev

6. mikrokrpa krpa za sušenje..zakaj? v kolikor je avtomobil predhodno že premazan z voskom ali sealantom bo voda hitreje odtekala in bo na koncu brisanje zelo enostavno, krpo enostavno samo položimo na površino in le ta bo absorbirala vso tekočino.

7. QD oz. quick detailer za dodatno zaščito oz. osvežitev...zakaj? z QD podaljšamo dobo premaza ali voska, ni nujna zadeva je pa vsekakor dobrodošla po vsakem pranju ali vsaj 1x mesečno če ni časa(celotna aplikacija traja cca.10min)

Na kratko:beer

Urejal csf, 10.05.2012, 11:09.

www.spoliraj.si = 10% popust za vse uporabnike BMWslo.com foruma:ok

Twitter #spolirajsi I #carshinefactory I Facebook
Prikaži več možnosti

AdHoc
AdHoc

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 477

Tole upam da je mišljeno ironično oz. v hecu. Da nebi šel kdo to počet, razen če hoče imet lak poven risov, sploh na črnem se bodo prav fino poznali. Avto se pere mrzel in v senci in ne bo težav s fleki. Na koncu, pa se ga polije z vodo, da voda v čim večji meri odteče sama iz avta, ostalo se popivna z mikro krpo.
Lp.

S čim pa odstraniš grobo umazanijo? Jaz sem probal s tisto gobo in je ostalo gor, potem sem probal samo z waperjem, ampak ni nič odstranil (najverjetneje tudi zaradi tega, ker si ne upam blizu laka z njim, ampak samo na razdaljo). Tako mi v bistvu vsakič po pranju avto ostane umazan, razen če ga obrišem po celi karoseriji z jelenjo kožo. Lahko jelenja koža na dolgi rok tudi poškoduje barvo oziroma lak?

Razmišljal sem še o kanti + vodi + šampon, cel avto namazat z mešanico in potem preko z waperjem, samo potem si spet v kontaktu z lakom z gobo, tako da ne vem kaj je bolje - goba ali jelenja koža?

Še boljše, ima kdo idejo kako kvalitetno avto oprati v avtopralnici (ki je nujno zlo, če nimaš hiše...)?

LP
Prikaži več možnosti

stone
stone

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 784
  • Avtomobil: Bmw

S čim pa odstraniš grobo umazanijo? Jaz sem probal s tisto gobo in je ostalo gor, potem sem probal samo z waperjem, ampak ni nič odstranil (najverjetneje tudi zaradi tega, ker si ne upam blizu laka z njim, ampak samo na razdaljo). Tako mi v bistvu vsakič po pranju avto ostane umazan, razen če ga obrišem po celi karoseriji z jelenjo kožo. Lahko jelenja koža na dolgi rok tudi poškoduje barvo oziroma lak?

Razmišljal sem še o kanti + vodi + šampon, cel avto namazat z mešanico in potem preko z waperjem, samo potem si spet v kontaktu z lakom z gobo, tako da ne vem kaj je bolje - goba ali jelenja koža?

Še boljše, ima kdo idejo kako kvalitetno avto oprati v avtopralnici (ki je nujno zlo, če nimaš hiše...)?

LP

Moj način pranja je, da avto najprej temeljito sperem s curkom vode- visokotlačnim čistilcem, da se spere vsa večja umazanija. Če je z lakom vse uredu in da ne pretiravaš s tlakom nebi smel poškodovati laka. Obstajajo pa tudi namenska čistila, ki zmehčajo zapečene mušice in potem jih je lažje odstranit. Skratka pri pranju uporabljam mehko gobo oz. volneno rokavico (jelenova koža ni namenjena pranju avtomobila) in dober avto šampon ph-nevtralen in da ima dobre lastnosti lubriciranja. Glavno je, da umazanije ne probaš odstranjevati " na suho", vedno z obilo vode ali šampona. Po pranju pa avto polijem s tekočo vodo. Voda v tem primeru skoraj v celoti sama od sebe odteče iz avta. Pri sušenju, pa jaz uporabljam mikro krpo, ker je bolj prijazna do lak kot jelenova koža. Ubistvu z mikro krpo popivnam ostnake vode in ne vlečem z njo po laku.
Seveda pa imam jaz avto povoskan in po vsakem 2-3 pranju, sploh poleti ko so mušice avto namažem z quik detailerjem 15-20 min. Na trdovratnost odstranjevanja mušic, pa vpliva tudi koliko časa so mušice na avtu, dalj časa so na avtu težje jih odstraniš, sploh če je bil avto vmes na dežju potem pa ga je dobilo sonce, tako se umazanija kar zapeče na lak.
Poizkusi tako kot, si že sam predlagal oprati avto in avto povoskaj, boš videl da gre potem umazanija lažje dol, pa še avto se bo bolj posvetil.
Upam, da sem ti pomagal. Če ima pa kdo še kakšen boljši predlog za pranje avta oz. z odstranjevanjem mušic z avta pa naj opiše še svojo tehniko.

lp.
Prikaži več možnosti

AdHoc
AdHoc

BMW fanatik

• Uporabnik

Torej, najprej z waperjem (da odstraniš grobe delce), potem pa preko s kakšno gobo in šamponom, preko pa še enkrat z waperjem s čisto vodo (tam ni oziroma je otežen dostop do tekoče vode). Kaj meniš?
Prikaži več možnosti

bolhapolhax
bolhapolhax

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 489
  • Avtomobil: Bayerische Motoren Werke

Jaz bom pa zdaj probal vodo, kar spihati dol z kompresorjem na zrak:cool Ker to brisanje oz. sušenje avta mi ni prov ušeč z krpo...čimpanj drgnjenja po laku boljše je:ok Ponavadi, če ni fajn umazan avto(samo prašen) z eno napravco pošpricam šampon po avtu..malo pustim in nato izperem..

Seveda, če je avto fajn umazan isto najprej pošpricam šampon,malo pustim da se umazanija omehča,potem sperem z omevčkom nato pa še z gobo nanesem šampon in izperem. Ponavadi sem brisal z krpo no zdaj mi je prišlo na misel, da bi kar spihal dol vodo, nekaj sem že testiral in se super obnese:ok
On cars with acoustically tuned exhausts: “The noise they make is as fake as a hooker’s smile.”
Prikaži več možnosti

stone
stone

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 784
  • Avtomobil: Bmw

@AdHoc@ Tako bo uredu, če pa še vedno ne bodo šle mušice dol, pa nanesi vosek na avto,boš opazil razliko pri čiščenju.
@bolhapolhax@ Res je čim manj grobega drgnjenja po laku, sploh na suho. Upam samo da pod omevčkom, ne misliš omevček kateri se nastavi na cev za vodo, ker tist omevček meni ne deluje nič kaj prijazen do laka. Jaz striktno uporabljam samo mehko gobo, ali volneno rokavico, nobenih krtač na laku. Jaz uporabljam 3 različne gobe za karoserijo posebno, za odbijače in pragove posebno in za platišča. Zato pa pri brisanju cunje ne vlečeš po laku ampak tapkaš z njo po avtu in ubistvu popivnaš ostanke vode. Lahko pa probaš s kompresorjem, samo po moje bo zamudno, cel avto spihat.

lp.
Prikaži več možnosti

krokar
krokar

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 592
  • Avtomobil: BMW 335CI, Jeep, Clio

Sicer absolutno menim, da je barvna preferenca stvar posameznika in njegovega okusa.A vseeno malce težko razumem popularnost črne barve, ki se zdi posebej izrazita na tem forumu.Ta barva je obupno občutljiva, s tem izrazito nepraktična!:napakaSam sem imel do sedaj 3 črne avte, nad vsemi pa sem obupoval glede nege laka.Prvo je treba te avte neprestano prati, če nočeš, da izgledajo umazani, drugič pod razno z njimi ne smeš hodit v avtomatske avtopralnice, ker bo lak poln kot las finih risov, tretje pa je, da ga brez vročega zraka težko po pranju posušiš tako, da se nebi videle lise od kapljic!Je kot lepotička, s katero se morda rad pokažeš v javnosti zaradi lepote, a ima sicer obupen karakter in nič ne zna, tako da je z njo življenje en sam pekel!:damn
Sam imam direktno primerjavo:moj temno moder BMW(vseeno malo bolje kot črni, a ne zelo veliko!) izgleda po treh dneh bolj umazan kot pa srebrna Toyota po treh tednih, da ne rečem mesecih!
Če bi kupoval nov avto, bi ta bil bronasto-metalic ali peščeno beige barve!:ok
Bojim se sicer, da tule dokončnega odgovora za nego teh temnih barv ne boste našli, če odštejemo možnost, da vam avto zamenjuje ženo ali ljubico(ali oboje hkrati) in mu boste posvetili toliko nege in pozornosti! :beer
Prikaži več možnosti

AdHoc
AdHoc

BMW fanatik

• Uporabnik

@AdHoc@ Tako bo uredu, če pa še vedno ne bodo šle mušice dol, pa nanesi vosek na avto,boš opazil razliko pri čiščenju.
@bolhapolhax@ Res je čim manj grobega drgnjenja po laku, sploh na suho. Upam samo da pod omevčkom, ne misliš omevček kateri se nastavi na cev za vodo, ker tist omevček meni ne deluje nič kaj prijazen do laka. Jaz striktno uporabljam samo mehko gobo, ali volneno rokavico, nobenih krtač na laku. Jaz uporabljam 3 različne gobe za karoserijo posebno, za odbijače in pragove posebno in za platišča. Zato pa pri brisanju cunje ne vlečeš po laku ampak tapkaš z njo po avtu in ubistvu popivnaš ostanke vode. Lahko pa probaš s kompresorjem, samo po moje bo zamudno, cel avto spihat.

lp.

Ne bi smelo biti problemov, ker se avto ne vozi niti po soncu (vsaj nikoli ne stoji na soncu, no), niti po dežju ali snegu.

Recimo če hočem naročiti pri carshinefactory šampon, vosek in odstranjevalec mrčes...kaj bi mi kdo lahko kaj priporočal iz prve roke?

Recimo;

http://www.spoliraj....agoba&cPath=110
+
http://www.spoliraj....500ml&cPath=110

proti mrčesom (samo za odbijač, kjer ni laka).

http://www.spoliraj....n&cPath=111_146 šampon (že v opisu piše da je pH nevtralen in da je takšen, da zmanjša trenje med rokavico in lakom)?

http://www.spoliraj....e&cPath=111_148 goba za nanos šampona

Kaj pa vosek? Kako se nanaša to sploh? S čim?
Prikaži več možnosti

anze12
anze12

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 719
  • Avtomobil: Mercedes Benz

Vosek naneseš lahko z gobico ali strojno z rahlo krožno hitrostjo ( ni poliranje ), ko se posuši 15 min. ga z vato za poliranje odstraniš z močnimi krožnimi gibi in dobiš visok ter globok lesk. Tudi avto se lažje pere in po vsakem pranju se tudi res dobro sveti. Za maksimalni učinek ponoviš vajo vsake 3-4 mesece. Pred 1. voskanjem pa ga je potrebno še prej dobro spolirati.
W220 soon
Prikaži več možnosti

OffsummeR
OffsummeR

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 110

Imam eno vprašanje, kupil sem: 

gyeon q2m waffle dryer  

gyeon-q2m-waffle-dryer-4.jpg

Ko sem jo prvič uporabil - razpakiral je bila "top šit". Ko sem jo opral ter posušil na zraku, "deluje" kot navadna brisača. Napram prvič, zelo bogo. Oglaševana kot nevem kako upojna, ko jo pa enkrat posušiš, pa ... :blackeye V čem je "keč"? Verjetno problem, ker je popolnoma suha? Isto kot jelejna koža, katera mora bit res malo vlažna?

Urejal OffsummeR, 03.07.2019, 11:15.

Objavljena slika
Prikaži več možnosti

filipo
filipo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 068
  • Avtomobil: F31

https://www.merkur.s...c-2813189_1.jpg

:ok2

Prikaži več možnosti

berni
berni

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 137
  • Avtomobil: BMW 325i E92 M

Imam eno vprašanje, kupil sem: 

gyeon q2m waffle dryer  

gyeon-q2m-waffle-dryer-4.jpg

Ko sem jo prvič uporabil - razpakiral je bila "top šit". Ko sem jo opral ter posušil na zraku, "deluje" kot navadna brisača. Napram prvič, zelo bogo. Oglaševana kot nevem kako upojna, ko jo pa enkrat posušiš, pa ... :blackeye V čem je "keč"? Verjetno problem, ker je popolnoma suha? Isto kot jelejna koža, katera mora bit res malo vlažna?

Če si jo opral in pri pranju v stroju uporabil mehčalec je možno, da je mikro krpa izgubila veliko svojih dobrih lastnosti. Ponavadi so krpe za brisanje rahlo umazane in jih lahko v šamponu na koncu pranja ročno umiješ, izstisneš in daš v sušilni stroj na rahli temperaturi , da dobi spet svojo "polnost".

Prikaži več možnosti