Skoči na vsebino

Bojler vs. ogrevalnik vode - kateri je boljši?

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
101 odgovorov v temi
Jerry
Jerry
  • Uporabnik
  • Sporočil: 73 100
  • Avtomobil: E39 540i & E24 635CSI

Dan. Jaz bi pa vprašal nekoga ki se spozna na te reči, kako to da v naši preljubi deželici skoraj nihče ne uporablja ogrevalnikov vode? :puzzled Za tiste ki tega čudesa vseh čudes še niste vedeli naj povem da je to ena taka majhna aparatura na steni kopalnice, ki izgleda kot en pločevinast nahrbtnik in dela čudež - pretvaraja mrzlo vodo v toplo :laugh Jaz sem se s to zadevo srečal v Aziji, tam bojlerjev praktično sploh ne poznajo in vodo ogrevajo le na ta način, se pravi sproti. Za moje pojme taka zadeva kuri štrom res samo takrat ko je to potrebno in potemtakem porabi manj energije kot boljer - je res ali se motim? :confused Iztok & Co., prosim razpišite se :ok2
Prikaži več možnosti

krt
krt

Alias Cavazza

• Uporabnik
  • Sporočil: 18 659

Jaz imam tako ogrevanje vode in je kul.

Je pa ogrevanje na plin in ko ne rabim tople vode moram ugasnit. Lani sem imel ves čas prižgano tako, da je sveril tist plamenček in sem plačač 360 eur za plin. Letos pa do zdaj 20 EUR
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik

Jaz imam tako ogrevanje vode in je kul.

Je pa ogrevanje na plin in ko ne rabim tople vode moram ugasnit. Lani sem imel ves čas prižgano tako, da je sveril tist plamenček in sem plačač 360 eur za plin. Letos pa do zdaj 20 EUR

Hvala za odgovor krt, ampak mene zanima ogrevanje vode izključno na štrom ter primerjava s klasičnim bojlerjem (tudi na štrom) :ok
Prikaži več možnosti

berni
berni

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 462
  • Avtomobil: BMW 325i E92 M

Pretočni boljer za vodo, ponavadi ga uporabljajo v kuhinju, ker ni tako velike potrošnje vode.
Za kopanje in tuširanje bi potreboval, kar veliko moč, da bi zmogel sproti greti vodo, ki priteče skozi napeljavo. Plinski mora imeti nad 18kw(ponavadi 24), da kolikor toliko zmore sproti ogrevati vodo. Rešitev je tudi v majhni pred zalogi segrete vode(5- 40l), da ima grelnik malo več časa...
Bolje, da si kupiš toplotno črpalko za sanitarno vodo in ti ta segreva vodo v bojlerju in je to najceneje.

Urejal berni, 09.09.2012, 21:13.

Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik

Za kopanje in tuširanje bi potreboval, kar veliko moč, da bi zmogel sproti greti vodo, ki priteče skozi napeljavo.

Ne boš verjel ampak v Aziji to IMAJO in deluje FANTASTIČNO :ok2 :ok2 :ok2 Jaz sem se ves čas ko sem bil v Maleziji (skupno 4 mesece) tuširal na ta način :metalc
Prikaži več možnosti

Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 21 996
  • Avtomobil: BMW x

Večina ti je odgovoril že berni. Dodal bi le, da se s pretočnim "bojlerjem" lahko kvečjemu tuširaš - v banji s toplo vodo, ki jo natočiš v par minutah iz klasičnega bojlerja, pa se zagotovo ne boš kopal, ker pretočni bojlerji (oziroma el. instalacija v stanovanju) ne zmoreta dati v tako kratkem času toliko energije za segretje cca. 100l vode.
Druga prednost klasičnega bojlerja je tudi v tem, da ga lahko vklapljaš preko programske ure tako, da ti elektriko troši in greje samo takrat, ko je tok poceni - ponoči. Vodo pa potem trošiš kadarkoli.

Pri izgubah pa praktično ni razlike. Res klasičen bojler kljub izolaciji malce "pušča" toploto v okolico. A gre ta toplota v prostor in ti ga malce ogreva ... to pa spet ni ravno izguba ... :)

Don't drive faster than your angel can fly...¯\_(ツ)_/¯

Prikaži več možnosti
    • Warden je všeč

Jerry
Jerry
  • Uporabnik

Večina ti je odgovoril že berni. Dodal bi le, da se s pretočnim "bojlerjem" lahko kvečjemu tuširaš - v banji s toplo vodo, ki jo natočiš v par minutah iz klasičnega bojlerja, pa se zagotovo ne boš kopal, ker pretočni bojlerji (oziroma el. instalacija v stanovanju) ne zmoreta dati v tako kratkem času toliko energije za segretje cca. 100l vode.
Druga prednost klasičnega bojlerja je tudi v tem, da ga lahko vklapljaš preko programske ure tako, da ti elektriko troši in greje samo takrat, ko je tok poceni - ponoči. Vodo pa potem trošiš kadarkoli.

Pri izgubah pa praktično ni razlike. Res klasičen bojler kljub izolaciji malce "pušča" toploto v okolico. A gre ta toplota v prostor in ti ga malce ogreva ... to pa spet ni ravno izguba ... :)

Zadeve ne rabim zase ampak za eno drugo stanovanje, ki ima samo tuš. Če sem te prav razumel, se torej voda ogreje ponoči in ostane ogreta cel dal? A boljer res tako dobro zadržuje toploto? :confused Tole gretje kopalnice preko bojlerja bo tudi prav prišlo, res je, tako da se bomo potem verjetno odločili kar za bojler :ok Hvala za vse nasvete... v Maleziji je pa drugače hehe, tam ogrevanje res ni potrebno :-D
Prikaži več možnosti

Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik

Saj zato pa imajo bojlerji okrog "kotla" še nekaj cm izolacije, da ne ogrevajo preveč prostora in zadržujejo nakopičeno toploto. Bojler, ki ga ponoči ogreješ s poceni tokom na cca. 70 stopinj bo še cel dan to obdržal >50 stopinj ... če seveda vmes ne boš preveč odpiral pipe za toplo vodo ...

Pa tudi, če ti zmanjka elektrike, se lahko še najmanj pol ure tuširaš brez kurje polti :ok2

Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik

Saj zato pa imajo bojlerji okrog "kotla" še nekaj cm izolacije, da ne ogrevajo preveč prostora in zadržujejo nakopičeno toploto. Bojler, ki ga ponoči ogreješ s poceni tokom na cca. 70 stopinj bo še cel dan to obdržal >50 stopinj ... če seveda vmes ne boš preveč odpiral pipe za toplo vodo ...

Pa tudi, če ti zmanjka elektrike, se lahko še najmanj pol ure tuširaš brez kurje polti :ok2

Vem koliko je izolacije ker sem videl bojler v prerezu, nisem pa vedel koliko časa je dejansko sposoben zadrževat toploto, ker je v našem bloku topla voda "serijsko" in se nisem nikoli tuširal z bojlerjem :laugh Hvala še enkrat, zdaj vem vse kar rabim vedeti :metalc
Prikaži več možnosti

Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik

BTW, cca. 80% prodanih programskih ur se proda ravno za namen delovanja bojlerjev na poceni tok ... očitno se klasičen bojler kar izplača :ok

Objavljena slika Objavljena slika

Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik

BTW, cca. 80% prodanih programskih ur se proda ravno za namen delovanja bojlerjev na poceni tok ... očitno se klasičen bojler kar izplača :ok

Pridem po tole reč ko nabavimo bojler, itak :ok2
Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 29 385
  • Avtomobil: BMW E30 MT1

Hay!

...bojler ja,ampak tele ure pa:zmeden...po moje je stran vržen denar.....zakaj?,,,,poceni tok je samo del dneva in če boljer stočiš recimo zjutraj,se bo do takrat,ko je poceni tok že toliko ohladil,da bo trajalo kar nekaj časa preden se bo ponovno segrel,podobno pa je tudi,če vodo porabiš recimo ob 7-ih ali 8-ih zvečer in do poceni toka traja kar nekaj časa,med tem pa za porabljeno toplo vodo v bojler prihaja mrzla....kar zopet pomeni,da se bo v času poceni toka bojler,kljub vsemu potreboval neprimerno več časa za ogrevanje,posledično z tem pa tudi več energije....najenostavnejše in najceneje je če je bojler ves čas prižgan in se ga niti ne izklaplja (razen,ko se gre od doma za dalj časa),ker potrebuje neprimerno manj energije in časa,če sproti dogreva vodo,kot pa,če se segreva takorekoč iz nule....kar se tiče pa pretočnih bojlerjev pri plinskem ogrevanju,pa so dovolj za tuširanje,za kopanje pa samo v primeru,da pred kopanjem preklopiš stikalo na peči na samo ogrevanje vode,ne pa radiatorjev in v kad točiš samo vročo vodo,ki sproti ko teče postaja po določenem času hladnejša,ampak je dovolj topla za kopanje v kadi.....jaz natočim kad do 1/4 in ko sem v kadi čez ene 10 minut zopet dotočim samo vročo vodo....če bi pa hotel napolniti celo kad,bi pa porabil preveč vode:-D,pa trajalo bi ene 20minut:ok2

lp

joda

Urejal joda, 10.09.2012, 00:11.

Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik

Jaz sem samo povedal za kakšen namen to ljudje večinoma kupujejo. Po tvojem mnenju samo mečejo denar stran ... OK - mnenja so različna ... to, da ljudje največ kupujejo programske ure ravno za ta namen pa je dejstvo :ok2

Pa niso drugačna samo mnenja - tudi načini porabe so različni. Eni se tuširajo in kopajo zjutraj, drugi zvečer, tretji popoldan ... :cool

... kar zopet pomeni,da se bo v času poceni toka bojler,kljub vsemu potreboval neprimerno več časa za ogrevanje,posledično z tem pa tudi več energije ...

V praksi in vseh fizikalnih zakonih to sploh ne drži. Če iz bojlerja iztočiš polovico tople vode katero nadomesti hladna gre za ponovno ogrevanje na nastavljeno temperaturo enaka količina energije/elektrike čez dan ali pa ponoči - le cena elektrike je ponoči nižja ... :cool

... za porabljeno toplo vodo v bojler prihaja mrzla ...

A ni to edini način delovanja bojlerja - iz mrzle dela toplo vodo? Poznaš še kakšen drug način za dosego tega cilja? :laugh

Urejal Iztok Z., 10.09.2012, 00:32.

Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik

Hay!

Jaz sem samo povedal za kakšen namen to ljudje večinoma kupujejo. Po tvojem mnenju samo mečejo denar stran ... OK - mnenja so različna ... to, da ljudje največ kupujejo programske ure ravno za ta namen pa je dejstvo :ok2

....razumem,da programske ure zaradi lenobe:-D za recimo pomivalni ali pralni stroj:ok,ne pa za boiler

Pa niso drugačna samo mnenja - tudi načini porabe so različni. Eni se tuširajo in kopajo zjutraj, drugi zvečer, tretji popoldan ... :cool

....poceni tok je pa samo....

V praksi in vseh fizikalnih zakonih to sploh ne drži. Če iz bojlerja iztočiš polovico tople vode katero nadomesti hladna gre za ponovno ogrevanje na nastavljeno temperaturo enaka količina energije/elektrike čez dan ali pa ponoči - le cena elektrike je ponoči nižja ... :cool

.....to je v teoriji res:cool,v praksi pa pomeni to,da tista polovica hladne vode dodatno ohladi toplo vodo v boilerju in čez recimo par ur bo vsa voda v boilerju imela xx stopinj,za katero bo šlo več časa,da se ponovno segreje na nastavljene stopinje ogrevanja,kot pa če se boiler vljuči avtomatsko,takoj,ko se iztoči določena količina tople vode in jo takoj segreva na nastavljeno

A ni to edini način delovanja bojlerja - iz mrzle dela toplo vodo? Poznaš še kakšen drug način za dosego tega cilja? :laugh

:laugh....no saj veš,da se je nanašalo na tisto,kar piše zgoraj...

lp

joda
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Shebo
Shebo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 525

@joda: Poceni tok je vsak dan med 22.00 in 06.00 zjutri, vse vikende in vse praznike.

Drugače pa stestirano na 100 l bojlerju, iz katerega vodo rabita dve osebi - bolj se splača dogrevati kot pa imeti skoz prižganega.:ok
I cannot see, I cannot pee, I cannot chew, I cannot screw, My memory shrinks, my hearing stinks, No sense of smell, I look like hell! My body's drooping, got trouble pooping. The golden years have come at last... THE GOLDEN YEARS CAN KISS MY ASS!
Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik

Hay!

@joda: Poceni tok je vsak dan med 22.00 in 06.00 zjutri, vse vikende in vse praznike.

Drugače pa stestirano na 100 l bojlerju, iz katerega vodo rabita dve osebi - bolj se splača dogrevati kot pa imeti skoz prižganega.:ok

...saj vem kdaj je poceni:)....takrat peremo:cool

...no nam se bolj izplača imeti bojler ves čas prižgan,tako v kopalnici kot v kuhinji...

lp

joda
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 58 501
  • Avtomobil: Rdeča raketa

A ni poceni tok od 23h naprej? :confused
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

Mark89
Mark89

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 635
  • Avtomobil: E39 '01 530iT, MG ZR 115

Nope, od 22:00 do 6:00 naslednjega dne, ter med vikdendom ter prazniki cel dan.
Je pa razlika, če slučajno še imaš (0.1% možnosti) navadno časovno uro za preklop med tarifami, ki ne pozna poletnega pa zimskega časa.
Jerry, če zanima "kombinirna klima in bojler", obstaja tudi tole v enem kosu, reče se mu toplotna črpalka:-D
http://www.gorenje.s...oplotne-crpalke

Mi mamo toplotno črpalko že 17 sezon v pogonu in dela in dela in dela, edino če si preveč zmrznjene sorte bo premrzlo, najbolje je da imaš tole v kleti če misliš živet v hiši.
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 58 501
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Med vikendom kot tudi sobote? Mater sem za luno, jaz sem dolgo časa živel v prepričanju da je od polnoči do 6h, ter v nedeljo, potem mi je žena povedala da je od 23h. Očitno sva oba korak za časom.

Uro imam pa eno ful staro črno, analogno.
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti
    • Andy04 je všeč

Jerry
Jerry
  • Uporabnik

Jerry, če zanima "kombinirna klima in bojler", obstaja tudi tole v enem kosu, reče se mu toplotna črpalka:-D
http://www.gorenje.s...oplotne-crpalke

Hvala ampak sprašujem za stanovanje v starejši večstanovanjski hiši ki že ima centralno ogrevanje, toplovoda pa ne... tako da toplotna črpalka za nas ne pride v poštev :ok
Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.